polskaracja.pl: Możliwe kontrole domów w całej Polsce
źródło: pixabay.com

Możliwe kontrole domów w całej Polsce. Właściciele mogą otrzymać kary finansowe

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiedział kontrole domów w całej Polsce. O szczegółach informuje serwis muratorplus. Wiadomo, że kontrole, w czasie których sprawdzane będą źródła ciepła oraz zgodność z deklaracją CEEB nie będą obowiązkowe.

Wspomniane kontrole mają zacząć się w 2023 roku. Urzędnicy sprawdzą stan techniczny, efektywność i emisyjność budynków. Dzięki temu zdobędą dane, które pomogą w stworzeniu sprawozdań z realizacji programów związanych z ochroną środowiska.

Dobrowolne kontrole

Właściciele budynku będą mogli odmówić kontroli. Przystąpienie do programu będzie jednak wiązało się z wieloma korzyściami. Właściciel, który wpuści urzędnika, będzie mógł szybciej uzyskać dotację na termomodernizację budynku.

Urzędnicy sprawdzą również źródło ogrzewania i zgodność z deklaracją CEEB. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, właściciele otrzymają kary, najpewniej finansowe.

– Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, co planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku – powiedziała rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Joanna Niedźwiecka.

źródło: muratorplus.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również