polskaracja.pl: Xi Jinping spotka się z Putinem
źródło: CC BY 4.0, kremlin ru

Xi Jinping z wizytą u Putina. “Podpiszą ważne dokumenty”

Przywódca Chin Xi Jinping spotka się z Władimirem Putinem, by omówić z nim sposoby uchylania się od sankcji, jakie nałożono na Rosję. Tak przypuszcza Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

– Xi prawdopodobnie chce przedyskutować z Putinem i oficjelami rosyjskimi warianty uchylania się od sankcji, by wesprzeć sprzedaż do Rosji i zaopatrzenie w chiński sprzęt – przekazali analitycy.

Think tank zauważa, że Xi Jinping podpisał 16 porozumień z białoruskim prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. ISW jest zdania, że umowy te „mogą ułatwiać omijanie sankcji rosyjskich poprzez kierowanie produktów chińskich przez Białoruś”.

Politycy podpiszą ważne dokumenty

– Kreml zapowiedział, nie precyzując, że Putin i Xi planują podpisanie dokumentów dwustronnych. Tematem wizyty Xi będzie też prawdopodobnie zainteresowanie Chin mediacją na rzecz uregulowania wojny w Ukrainie na drodze negocjacji – poinformowano.

Wizyta chinskiego prezydenta w Moskwie ma być sposobem na “promowanie chińskich starań, których celem jest przedstawianie Chin jako bezstronnego mediatora”.

ISW przypomina, że Pekin podzielił się już planem pokojowym składającym się z 12 punktów. Nie jest jednak pewne, czego mogą dotyczyć propozycje chińskie w związku z uregulowaniem wojny na drodze negocjacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poseł PiS Smoliński tańczy w peruce do Malika Montany, a jest Wielki Post

źródło: PAP / nczas / Onet

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również