polskaracja.pl: Władimir Putin
źródło: Prezydent Rosji Władimir Putin / Wikipedia - Council.gov.ru/ CC BY-SA 4.0

Naukowcy bojkotują Putina. Może stracić tytuł honorowego doktora uczelni

Jak informuje dziennik “Oslobodzienie” Grupa profesorów Uniwersytetu w Belgradzie domaga się odebrania Władimirowi Putinowi tytułu honorowego doktora uczelni.

Profesorowie z Belgradu wezwali uniwersytecki senat do rozpoczęcia procedury odebrania Putinowi tytułu. Oceniają, że w związku z wojną na Ukrainie podtrzymywanie dotychczasowego wyróżnienia mija się z celem.

Tymczasem w 2011 r. tytuł, który nadano prezydentowi Rosji, uzasadniano w sposób, że jest „adwokatem konsekwentnego szanowania międzynarodowego prawa i narodowej suwerenności”.

Profesorowie potępili działania Putina

Wcześniej Uniwersytet w Belgradzie chwalił Putina za walkę z terroryzmem oraz tworzenie stabilnej i racjonalnej międzynarodowej społeczności. Dodawano, że polityk swoją postawą wspiera jedność i suwerenność narodów. Teraz sytuacja całkowicie uległa zmianie.

– Putin rozpoczął agresję przeciwko Ukrainie, którą zarówno ONZ, jak i Serbia jasno potępiły – mówią naukowcy, którym zależy na odebraniu Putinowi tytułu.

– Biorąc pod uwagę niemożliwe do przyjęcia ludzkie, polityczne i moralne aspekty tej inwazji, niszczenie suwerennego państwa oraz ogrom cywilnych i wojskowych ofiar, uzasadnienie traci jakikolwiek sens. Szczególnie że przyznanie tego tytułu nie miało jakichkolwiek podstaw naukowych, a jedynie polityczne – dodają.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielka kula znaleziona na plaży w Japonii wciąż pozostaje zagadką. Pojawiły się zaskakujące doniesienia

źródło: PAP

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również