polskaracja.pl sondaż tvp
źródło: | Fot. pasek-tvpis.pl (generator)

[SONDAŻ] Co Polacy sądzą na temat podatku telewizyjnego? Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski Polacy zaprezentowali swoje zdanie na temat abonamentu radiowo-telewizyjnego, który od lat wywołuje znaczne kontrowersje z uwagi na hojność wsparcia, jakie media rządowe otrzymują z budżetu państwa.

W 2023 roku TVP została zasilona aż 2 700 000 000 złotych z pieniędzy polskich podatników. Dla porównania – budżet Służby Kontrwywiadu Wojskowego w ubiegłym roku wyniósł ok. 360 mln złotych, czyli ponad siedmiokrotnie mniej niż bieżący budżet telewizji rządowej. A przypomnijmy, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.

Kontrowersje wywołała nie tylko wiadomość o powiększeniu budżetu telewizji rządowej, ale także informacja przedstawiona niedawno przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT zakomunikowała, że w bieżącym roku podatek radiowo-telewizyjny wzrośnie o 11,4% w przypadku telewizorów oraz ok. 16% w przypadku odbiorników radiowych.

Sondaż: Polacy przeciwni podatkowi na media rządowe

Pracownia United Surveys w sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski zapytała Polaków, czy uważają, że podatek radiowo-telewizyjny powinien nadal istnieć. Okazuje się, że większość naszego społeczeństwa jest przeciwna istnieniu podatku na media rządowe.

Aż 55,3% odpowiedziało “zdecydowanie nie” na pytanie o to, czy ich zdaniem powinniśmy płacić omawiany podatek. 12,6% wskazało odpowiedź “raczej nie”. Większość przeciwników podatku na media rządowe to Polacy do 49 roku życia.

Tylko 15,1% pytanych w sondażu zdecydowanie popiera istnienie podatku. Z kolei opcję “raczej tak” wybrało 12,4% ankietowanych. Większość z osób wybierających te opcje to wyborcy PiS, których zdaniem opodatkowanie ma umożliwiać “pełnienie misji” mediom rządowym, przede wszystkim TVP oraz Polskiemu Radiu.

4,6% respondentów wybrało “Nie wiem/Trudno powiedzieć”.

CZYTAJ TEŻ: PiS uchwalił nowy podatek. Teraz Morawiecki się tłumaczy

Aż 41,2 proc. pytanych Polaków odpowiedziało, że w bieżącym roku nie zamierza płacić podatku na rządowe media.

Źródła: wp.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =

Zobacz również