polskaracja.pl morawiecki pis
źródło: Mateusz Morawiecki | Fot. YT - Kancelaria Premiera

PiS uchwalił nowy podatek. Teraz Morawiecki się tłumaczy

Senatorowie PIS wprowadzą do ustawy poprawkę usuwającą przepisy, zgodnie z którymi zbiórki charytatywne miały być opodatkowane na takich samych zasadach jak spadki oraz darowizny – obiecuje Łukasz Schreiber. Jak przekonuje władza, intencją było “wprowadzenie mechanizmu, który miał zabezpieczyć potencjalne nadużycia” w zbiórkach.

Intencją poselskiego projektu było zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla darowizn z jednoczesnym uszczelnieniem systemu – tłumaczy wyborcom Łukasz Schreiber, prominentny polityk grupy trzymającej władzę.

PiS usunie kontrowersyjne przepisy?

Twierdzi, że opodatkowanie zbiórek nie było intencją rządu PiS. Zapewnia również, że senatorowie z partii rządzącej zagłosują za usunięciem z ustawy kontrowersyjnych zapisów o opodatkowaniu zbiórek.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod wpisem.

Morawiecki wytłumaczył się, że intencją wprowadzenia przepisów było “wprowadzenie mechanizmu, który miał zabezpieczyć potencjalne nadużycia”. Jak twierdzi, nakazał już urzędnikom z Ministerstwa Finansów, “żeby niezwłocznie uściślili tę kwestię”.

Organizacje pomocowe mogą być spokojne, że te rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność – obiecuje Morawiecki.

Zbiórki charytatywne opodatkowane

Tzw. ustawa deregulacyjna przewidywała kwotę wolną od podatku w wysokości 18 060 zł dla wpłaty od pojedynczego darczyńcy. Wprowadzała również progi podatkowe dla łącznych wpłat:

  • Kwoty do 11 128 zł – 12%
  • Kwoty od 11 128 do 22 256 – 16%
  • Kwoty powyżej 22 256 – 20%

Jak podkreślają media, podwyższenie kwoty wolnej od podatku w przypadku pojedynczych wpłat nie ma większego znaczenia dla organizatorów zbiórek, ponieważ i tak większość z darczyńców wpłaca niewielkie kwoty, ale dzięki dużej liczbie niewielkim wpłat organizatorom charytatywnych zbiórek udaje się zebrać spore kwoty, sięgające niekiedy nawet kilkudziesięciu lub kilkaset tysięcy złotych.

Internetowe zbiórki na cele charytatywne ze względu na łatwość w niesieniu pomocy cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony Polaków. Często zbiórki organizują rodzice ciężko chorych dzieci lub opiekunowie innych potrzebujących osób. W takich przypadkach nierzadko liczy się każda złotówka, co wyjaśnił Paweł Maliszewski, prawnik platform Zrzutka.pl.

Jak pokazują nasze dane, większość zbiórek to takie, gdzie mamy bardzo dużo niewielkich wpłat. Statystycznie większość tych zrzutek zostanie opodatkowana – podkreśla prawnik cytowany przez portal Wirtualne Media.

CZYTAJ TEŻ: Rafał Trzaskowski zwycięzcą w sondażu dot. wyborów prezydenckich. Zaprezentowano potencjalnego kandydata PiS

Podkreśla, że dotychczasową zaletą tego rodzaju zbiórek był fakt, że potrzebujący otrzymywał 100% wpłaconych środków. Omawiana ustawa przekreśla tę korzyść.

W crowdfundingu cała zebrana kwota idzie do potrzebujących, co jest niezwykle ważne w przypadkach, kiedy liczy się dosłownie każda złotówka – na przykład na operację ratującą życie – tłumaczy.

Źródła: wirtualnemedia.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 13 =

Zobacz również