polskaracja.pl orlen manasterski
źródło: Miłosz Manasterski | Fot. TVP Info

Ekspert TVP przekonuje: “Orlen nie podniósł cen i Obajtkowi należą się jakieś podziękowania” [WIDEO]

–PKN Orlen nie podniósł cen, mimo że został podniesiony VAT i właściwie prezesowi Obajtkowi należą się jakieś kwiaty, podziękowania od kierowców – uważa Miłosz Manasterski, jeden z najczęściej zapraszanych do TVP Info gości.

W styczniu 2023 r. rząd Morawieckiego podniósł stawkę podatku VAT na paliwa do 23%. Dotychczas paliwa, jakie tankowali Polacy, obłożone były stawką 8%. Podkreślmy, że pomimo tej podwyżki podatków ceny na stacjach nie wzrosły, ponieważ PKN Orlen obniżył – utrzymywaną dotychczas na wysokim poziomie – cenę hurtową paliw.

B. minister gospodarki: Pachnie to zmową cenową

Jak ujawnił niedawno portal Business Insider, benzyna w Polsce jest najdroższą ze wszystkich państw Unii Europejskiej, z kolei za diesla więcej od Polaków płacą tylko Szwedzi.

Były minister gospodarki Piotr Woźniak w rozmowie z TVN24 wyjaśnił, że na polskim rynku paliwowym “mamy do czynienia z duopolem” oraz, że “ceny hurtowe zostały obniżone na przełomie roku przez obie firmy quasi-konkurujące ze sobą, to znaczy Saudi Aramco w stacjach Lotosu (…) i Orlen zrobiły to samo”. Zdaniem ministra, powyższa sytuacja “pachnie z daleka zmową cenową“, dlatego polski gigant paliwowy powinien zostać skontrolowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Piotr Woźniak wskazuje, że “mniej więcej od połowy zeszłego roku” Orlen utrzymywał zawyżone ceny paliw, mimo, że ropa surowa na rynkach taniała.

Orlen doceniony przez Manasterskiego

TVP stara się przekonać wyborców PiS, że obecne ceny paliw na stacjach są zasługą Daniela Obajtka, któremu z tego powodu “należą się podziękowania od kierowców” – jak uważa Miłosz Manasterski, jeden ze stałych bywalców TVP Info, przez internautów utożsamiany niekiedy z ekspertem.

PKN Orlen nie podniósł cen, mimo że został podniesiony VAT i właściwie prezesowi Obajtkowi należą się jakieś, nie wiem, kwiaty, podziękowania od kierowców (…) Podziękowania tak, podziękowania jak najbardziej – z nieskrywanym zadowoleniem przekonywał Manasterski.

Jak jest pożar On zawsze jest, nawet w sylwestra wyszedł aby tłumaczyć opaski tęczowe. Chyba ma płacone za nadgodziny” – skomentował jeden z internautów.

Źródło: TT / businessinsider.pl / tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 8 =

Zobacz również