polskaracja.pl tvp sondaż
źródło: TVP | polskaracja.pl

[SONDAŻ] Jak Polacy oceniają wiarygodność TVP? Kurski nie byłby zadowolony z wyników

Pracownia Ipsos zbadała opinie Polaków na temat wiarygodności telewizji rządowej. Badanie pokazało, że większość naszego społeczeństwa uważa TVP za stację kompletnie niewiarygodną oraz unaoczniło fakt, że stanowisko wyborców wobec telewizji jest ściśle powiązane z ich sympatiami politycznymi.

W sondażu Ipsos przeprowadzonym dla portalu OKO.press oraz TOK FM przytłaczająca większość Polaków (69 proc.) odpowiedziało, że TVP przedstawia nieprawdziwy obraz rzeczywistości.

21 proc. wyborców oceniło telewizję partyjną jako wiarygodne źródło informacji. Tylko 9 proc. wybrało odpowiedź “zdecydowanie tak”.

Telewizję rządową przychylniej oceniają wyborcy partii władzy

Wyniki sondażu pokazują, że ocena telewizji rządowej jest powiązana z poglądami politycznymi deklarowanymi przez uczestników ankiety.

68 proc. wyborców PiS jest przekonanych, że “Wiadomości” przekazują prawdę, a przeciwnego zdania jest 23 proc.

Aż 87 proc. Polaków deklarujących, że nie zagłosują na PiS, uważa, że “Wiadomości” głoszą nieprawdę. Tylko 2 proc. “zdecydowanie” ufa “Wiadomościom”, a 4 proc. “raczej” ufa.

Wśród osób deklarujących, że nie zamierzają uczestniczyć w wyborach, aż… 0 proc. “zdecydowanie” wierzy w obraz rzeczywistości pokazywany we “Wiadomościach”.

Widać także korelację pomiędzy wykształceniem widza a jego zaufaniem wobec telewizji rządowej.

TVP wierzy 23 proc. ankietowanych z wykształceniem podstawowym, 36 proc. z wykształceniem zawodowym, 19 proc. ze średnim i tylko 12 proc. z wykształceniem wyższym.

Młodzi Polacy nie ufają TVP

Ocena wiarygodności TVP jest związana także z wiekiem widza.

W grupie wiekowej 18-29 lat 87 proc. Polaków nie wierzy w przekaz telewizji rządowej, z kolei 6 proc. uważa, że TVP mówi prawdę.

W identyczny sposób rozłożone są opinie Polaków z grupy wiekowej 30-39 lat.

Osoby z grupy 40-49 lat również w znacznej części nie ufają TVP. Aż 79 proc. obywateli w tym wieku odpowiedziało, że nie ufa telewizji rządowej, a przeciwnego zdania jest 16 proc.

CZYTAJ TEŻ: Szafarowicz zadebiutował w swoim nowym programie. Oto jak został potraktowany podczas sondy ulicznej [WIDEO]

Największy odsetek osób ufających telewizji partyjnej jest wśród emerytów. 38 proc. z nich wierzy w przekaz “Wiadomości”, a 48 proc. uważa stację za niewiarygodną.

Źródło: oko.press / TOK FM

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 15 =

Zobacz również