mózg ludzki polskaracja.pl
źródło: zmiany w mózgu polskaracja.pl

Niebezpieczne zmiany w mózgach nastolatków. Przyczyną jest pandemia

Pandemia poważnie odbiła się na zdrowiu najmłodszych. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opublikowali wyniki badań mózgów nastolatków, których dotknęła pandemia. Ustalenia uczonych pokazały, że podczas lockdownu spowodowanego covid-19 nasiliły się przypadki przemocy domowej i zaniedbania.

Areszt domowy odbił się najbardziej na najmłodszej grupie poszkodowanych. Po wykonanych badaniach Amerykanie doszli do wniosku, że w wyniku ograniczenia kontaktów społecznych, w mózgach dzieci i nastolatków zaszedł proces nienaturalnego “starzenia się”.

– Okres pandemii covid-19 obfitował w różnego rodzaju czynniki stresujące. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali, że w ich wyniku w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne “postarzające” mózg o parę lat

– informuje “Biological Psychiatry: Global Open Science”.

Pandemia. Zmiany umysłowe u nastolatków

W okresie dojrzewania w mózgu nastolatków dochodzi do rozrostu ośrodków odpowiedzialnych między innymi za procesy ucznia się, czy odczuwania emocji. Czas pandemii niekorzystnie wpłynął na zbyt szybki rozwój tych części. Po porównaniu obrazów mózgu 163 nastolatków przed zamknięciem oraz w czasie jego trwania, naukowcy stwierdzili, że w czasie lockdownu u nastolatków wyżej wymienione procesy przyspieszyły. Mózgi badanej młodzieży wyglądały na kilka lat starsze w porównaniu z mózgami rówieśników przed pandemią.

To nic nowego

Podobne zjawisko “postarzania” mózgu obserwowano u dzieci, które doświadczyły przemocy domowej i innych dysfunkcji rozwojowych. Tego typu procesy mózgowe mogą w przyszłości dać o sobie znać w postaci chorób psychicznych oraz psychicznej niestabilności. Jednak na obecnym etapie badań nie jest możliwym określenie, czy te zmiany pozostaną stałe. Naukowcy planują kontynuację procesu badawczego na tej samej grupie wiekowej. Uzyskane w przyszłości wyniki pomogą w zapoznaniu się się z możliwym ryzykiem dla młodych dotkniętych tą przypadłością.

źródło: tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również