polskaracja.pl: Kołatanie serca
źródło: pixabay.com

Kołatanie serca – czy to jedynie reakcja na stres?

Kołatania serca doświadczył praktycznie każdy z nas. Czy jest to jedynie reakcja organizmu na stres i wysiłek fizyczny, czy też może być objawem groźnych chorób?

Kołatania serca doświadczamy w rozmaitych sytuacjach. Najczęściej podczas stresu, kiedy uwalniania jest adrenalina, a nasze tętno wzrasta. Tym samym przygotowujemy się do wysiłku, ucieczki bądź też działania. Kiedy stresor odchodzi, kołatanie serca ustępuje.

W każdej sytuacji, która nas niepokoi powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który nas zbada i oceni objawy, z którymi przyszliśmy. W przypadku wątpliwości zleci odpowiednie badania i ewentualne leczenie. Każdy z nas może wykonać regularne EKG, które może wykazać tendencję do groźnych chorób. Należy również pamiętać, że rozmowa z lekarzem online może nie wystarczyć i w przypadku poważniejszych objawów nie zastąpi osobistej wizyty.

Co powinno szczególnie niepokoić?

Do chorób kardiologicznych, których jednym z pierwszych objawów jest kołatanie serca, zaliczamy, chociażby: częstoskurcz komorowy lub nadkomorowy, zapalenie osierdzia, migotanie bądź trzepotanie przedsionków, a także niewydolność serca. Często palpitacje pojawiają się wtedy, kiedy cierpimy z powodu nerwicy i stanów lękowych. Prawidłowy rytm dla przeciętnego człowieka to ok. 60-100 uderzeń serca na minutę. Jeżeli nic nie odbiega od normy, to prawdopodobnie jesteśmy zdrowi, a kołatanie nie jest zwiastunem poważniejszych problemów.

Szczególnie powinien nas zaniepokoić wysoki puls powyżej 100 uderzeń na minutę w spoczynku, bóle w klatce piersiowej i ręce, a także przyśpieszony oddech i zawroty głowy.

Kołatanie serca może również wystąpić w czasie ciąży. Dzieje się tak z racji tego, że u ciężarnej objętość krwi zwiększa się o ok. 40-50 proc., a u pań z nadwagą nawet o 80 proc. Serce musi wówczas wykonywać dużo cięższą niż zwykle pracę i przepompować znaczną ilość krwi.

Za pracę serca odpowiadają również hormony. Kiedy kobieta doświadcza menopauzy, to często ma wyższe ciśnienie krwi. Wtedy zalewają ją fale gorąca i uczucie “walenia” serca. Takie odczucia mogą pojawić się również przy nadczynności tarczycy i Zespole Cushinga. Kołatanie serca może być także rezultatem zażywania wielu leków, bądź też wskazywać na to, że brakuje nam potasu. Osoby przesadzające z używkami, takimi, jak alkohol, kawa, czy herbata również mogą doświadczać symptomów ze strony serca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tragiczny wypadek pod Tomaszowem Mazowieckim. Nie żyją dwie nastolatki. Prokuratura prowadzi śledztwo

źródło: Wikipedia.pl / Onet

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również