Kaczka polák velký
źródło: fot. youtube/Lukáš Pich

Kaczka polák velký Ptakiem Roku 2023 w Czechach. Gatunek narażony jest na wymarcie

Polák velký to czeska nazwa głowienki zwyczajnej. Kaczka została wyróżniona przez Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne tytułem Ptaka Roku 2023.

Kaczka Polák velký, czyli głowienka zwyczajna zdetronizowała dzwońca zielonego. Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne uzasadniło swoją decyzję tym, że zwierzę jest w Czechach nadal gatunkiem, na który polują myśliwi.

Polák velký na wymarciu

Organizacja alarmuje, że od 1990 roku gatunek w Czechach skurczył się o jedną trzecią populacji. Powodem mają być zły stan krajobrazu stawnego oraz działalność łowiecka.

– Do życia potrzebuje urozmaiconych terenów podmokłych z wyspami i trzcinowiskami

– wskazuje ornitolog Zdenek Vermouzek.

– Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne (CSO) ogłasza głowienkę zwyczajną Ptakiem Roku 2023. Zastąpi ona na tronie dzwońca zielonego. Przyznając tytuł, ornitolodzy chcą zwrócić uwagę na fatalny stan krajobrazu stawowego oraz na fakt, że głowienka jest w Czechach nadal gatunkiem łownym, mimo że jest zagrożona w skali globalnej

– czytamy w oficjalnym komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego Kaczyński siedzi w ukryciu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i przerażająca jednocześnie

źródło: next.gazeta.pl

+1
0
+1
1
+1
4
+1
1
+1
1
+1
0
Udostępnij:

Autor

Dariusz Kloch

Koneser dań serwowanych na ostro, najlepiej w okolicznym chińczyku. Zaciągnięty na ten świat w celu harówy za miskę ryżu w charakterze taniej siły roboczej.
Pasjonat sumiennej obserwacji cyrku wokół.

Zobacz również