Główny Urząd Statystyczny - polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/OKO.PRESS

Główny Urząd Statystyczny podał, że w polskiej gospodarce dzieje się źle. Bardzo źle

Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że do Polski nadciąga recesja, jakiej nie było od 1990 roku. Przyszłość malującą się w ciemnych barwach dostrzegają m.in. ekonomiści z mBanku.

Główny Urząd Statystyczny podkreślił, że opublikowane dane są jedynie wstępne i mogą podlegać zmianie. Na pełen obraz nędzy i rozpaczy poczekamy więc do 28 lutego. Czego dowiadujemy się od analityków?

Główny Urząd Statystyczny publikuje dane

Jeśli chodzi o ujęcie kwartalne, polska gospodarka skurczyła się pod koniec roku o -2,4 proc., wobec wzrostu o 1 proc. odnotowanego w III kwartale.

Tempo wzrostu PKB w IV kw. 2022 r. wyniosło 2 proc. w relacji rocznej – dowiadujemy się z opublikowanych we wtorek danych GUS. W III kw. polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r.

Szybki szacunek PKB potwierdził to, co już wynikało z opublikowanych wcześniej danych rocznych za 2022: wzrost PKB w IV kwartale 2022 wyniósł 2,0 proc. r/r (wobec 3,6 proc. r/r w III kwartale 2022). Zaskoczyły dane w ujęciu odsezonowanym – tu PKB spadł o 2,4 proc. kw/kw po wzroście o 1,0 proc. kw/kw w III kwartale 2022

– wskazali w swoim komentarzu ekonomiści z Departament Analiz Ekonomicznych PKO BP.

Ekonomiści z banków działających w Polsce ocenili dane GUS jako bardzo negatywną prognozę dla polskiej gospodarki. Analitycy mBanku wprost stwierdzili, że:

Polska gospodarka jest w recesji od II kwartału 2022 r

ZOBACZ TEŻ: Janusz Palikot o “bezdomnych ludzkich śmieciach” w USA: Nie tyle obłąkany człowiek, ale już nie człowiek

źródło: Twitter/mBank

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Dariusz Kloch

Koneser dań serwowanych na ostro, najlepiej w okolicznym chińczyku. Zaciągnięty na ten świat w celu harówy za miskę ryżu w charakterze taniej siły roboczej.
Pasjonat sumiennej obserwacji cyrku wokół.

Zobacz również