polskaracja.pl: Polska potęgą militarną
źródło: Screen z kanału YouTube

Brytyjski dziennik pozytywnie o Polsce. “Wyrasta na czołową potęgę militarną w Europie”

Polska szybko wyrasta na czołową potęgę militarną w Europie kontynentalnej, co przesuwa układ sił na kontynencie z Zachodu na Wschód, oraz sprawia, że Warszawa staje się coraz bardziej asertywna politycznie – komentuje na łamach brytyjskiego dziennika “Daily Express” Jonathan Saxty.

Redaktor jest zdania, że Polska to lustrzane odbicie Japonii, która również narażona jest na zagrożenie w tym przypadku ze strony Chin. Dodał, że oba kraje w podobny sposób rozwijają potencjał obronności. Saxty przyznaje, że w porównaniu z demilitaryzującą się Europą Zachodnią, gdzie kraje takie jak Wielka Brytania mają problem z osiągnięciem celu 2 proc. PKB na obronność, Polska już niedługo będzie wydawać od 4 do 5 proc. PKB.

– Niebawem Polska będzie mogła pochwalić się największą w Europie, poza Rosją, armią będącą w gotowości bojowej i największą w Europie flotą śmigłowców wojskowych, a już teraz ma więcej czołgów i haubic niż Niemcy – pisze publicysta.

Polska staje się filarem bezpieczeństwa

Ponadto podkreśla, że bardzo dobrym ruchem jest kupno broni z Korei Południowej, która prowadzi podobną politykę jak Japonia, a także z USA, które “są pod coraz większym wrażeniem tego, że Polska robi to, czego inni w Europie często odmawiali: bierze na siebie większy ciężar własnego bezpieczeństwa”. Dziennikarz zauważa, że nasz kraj staje się potęgą przemysłową na kontynencie, a wszystko zmierza ku temu, by w przyszłości produkował większość sprzętu wojskowego na swoim terytorium.

– Trudno się dziwić, że Polska w mniejszym stopniu zwraca się ku innym państwom członkowskim UE, a kraje Europy Zachodniej być może płacą cenę za ciągłe kłótnie z Polską (i Węgrami) w związku z kwestiami postrzeganymi jako dotyczące praworządności, które zdaniem Budapesztu i Warszawy mają więcej wspólnego z ich tradycjonalistycznymi przekonaniami i wartościami – dodaje Saxty.

W jego ocenie Warszawa nie postępuje, chociażby tak, jak Niemcy, czy Francuzi, ale idzie własną drogą, budując niezależną siłę. Zaczyna tym samym stanowić filar prawdziwego bezpieczeństwa w Europie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Lewandowski szalał na scenie. Piłkarz świętował odnowienie przysięgi małżeńskiej

źródło: Daily Mail

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również