polskaracja.pl: Niezwykłe odkrycie na Marsie
źródło: pixabay.com

Zaskakujące nagranie z Marsa. Uchwycono ciekawe zjawisko

Marsjański łazik NASA Perseverance bada powierzchnię Marsa. Maszyna wysłana na tę planetę przez NASA pełni swoją misję rejestrując ciekawe zjawiska. Jedno z nich udało się uchwycić za pośrednictwem kamer nawigacyjnych Navcam.

Łazik Perseverance bada geologię Marsa, a także pobiera próbki skał, które mają zostać przetransportowane na Ziemię. Wszystko po to, by przygotować grunt do planowanych misji załogowych. 

Nagranie przesłane przez łazik Perserverance zaskoczyło ostatnio naukowców NASA. Kamerom udało się zarejestrować zjawisko, które jest często spotykane na tej planecie. Ma ono związek z warunkami, jakie na niej panują.

Zaskakujące nagranie z Marsa

Na nagraniach z 30 sierpnia 2023 r. widać przemierzającą wzgórza na Marsie trąbę powietrzną wypełnioną pyłem. Wiadomo, że porusza się ona z prędkością ok. 19 km/h nieopodal marsjańskiego krateru Jezero. Zjawisko to określane jest tzw. diabełkiem pyłowym. Powstaje wówczas, gdy powierzchnia Marsa mocno nagrzewa się, a powietrze unosi i zaczyna obracać. Na Ziemi również go nie brakuje, jednak występuje dużo rzadziej i na mniejszą skalę.

– Nie widzimy wierzchołka pyłu diabła, ale cień, który rzuca daje nam dobre wskazanie jego wysokości – powiedział Mark Lemmon naukowiec z Space Science Institute w Boulder w stanie Kolorado i członek zespołu naukowego Perseverance.

– Większość z nich to pionowe kolumny. Jego cień wskazuje, że ma około 2 km wysokości – dodał.

źródło: Onet / GeekWeek

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również