polskaracja.pl s smartfon tak ale z głową fundacja alarmuje
źródło: | Flickr/Nenad Stojkovic (CC BY 2.0)

“Smartfon? Tak ale z głową!”. Fundacja alarmuje: Rośnie ilość cyberzaburzeń wśród najmłodszych

Instytut Pokolenia wspólnie z Fundacją Projekt PL przygotował raport “Smartfon? Tak, ale z głową!”, z którego wynika, że coraz większy odsetek najmłodszych Polaków korzysta ze smartfonów w szkodliwy dla zdrowia sposób. Jak wskazują autorzy raportu, nieodpowiednie korzystanie z technologii cyfrowych nie tylko prowadzi do problemów zdrowotnych, ale także upośledza relacje społeczne młodego człowieka.

Z badań, które przedstawili uczestnicy konferencji “Uwaga! Smartfon” wynika, że zbyt długi czas spędzony w dzieciństwie przed ekranami negatywnie wpływa na rozwój mózgu, umiejętności psychospołeczne, ale również na zdrowie fizyczne.

Smartfon najwcześniej dopiero od 9 roku życia

Uczestnicy konferencji wskazują, że wiek, w jakim dzieci zaczynają swoją przygodę ze smartfonem, systematycznie ulega obniżeniu, a średni czas spędzany przez młodych Polaków przed ekranami stale się wydłuża. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieci w wieku do 3 roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności z przekazami cyfrowymi.

Dla dzieci w wieku 4-6 lat maksymalny kontakt z telewizją oraz cyfrowymi zabawkami wynosi 60 minut dziennie, a przy tym przez dwa dni w tygodniu dziecko nie powinno mieć styczności z technologiami cyfrowymi. Dla dzieci w wieku 7-12 lat ten czas wynosi do 90 minut dziennie i również przez dwa dni w tygodniu dzieci nie powinny mieć kontaktu z TV i smartfonami. Dzieci powinny otrzymywać smartfon nie wcześniej niż w wieku 9 lat.

Problemy “pokolenia cyfrowego”

Według autorów raportu, dzieci z obecnie dorastającego pokolenia mierzą się z szeregiem problemów, które zrodziły się przez niewłaściwe korzystanie z technologii cyfrowych. Wśród problemów dot. zdrowia fizycznego wymienia się przede wszystkim wady postawy, krótkowzroczność i otyłość.

Skutkiem zaniku fizycznych relacji interpersonalnych i przeniesienia ich w wymiar wirtualny jest poczucie samotności, problemy z odczytywaniem emocji i intencji drugiego człowieka, impulsywność i depresja. Autorzy wskazują również na osłabienie więzi wewnątrzrodzinnych, osłabienie spójności społecznej i spadek znaczenia autorytetów jako na skutki rosnącego odsetka osób uzależnionych od smartfonów.

Skutkiem nadmiernego korzystania ze smartfonów jest samotność. Pozornie duża liczba przyjaciół nie przekłada się na bliskość tych kontaktów – one są powierzchowne i często obarczone brakiem zaufania i umiejętności rozpoznawania emocji

– wyjaśnił Mariusz Staniszewski, zastępca dyrektora Instytutu Pokolenia.

Zauważył, że skutkiem pogarszającej się umiejętności rozpoznawania emocji są często impulsywność i agresja. “Na każdy rodzaj krytyki, jaki się pojawia, reagujemy nadmierną agresją, ponieważ nie odczytujemy np. sarkazmu” – podkreślił Mariusz Staniszewski.

Ciągła ekspozycja na nowe treści i wrażenia szybko prowadzi do “przebodźcowania” młodych umysłów, czego skutkami są apatia i pogorszenie zdolności do koncentracji.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod grafiką.

Istotnym problemem jest także gromadzenie przez mobilne aplikacje znacznej ilości danych na temat użytkowników prowadzące do utraty prywatności.

Kilka lajków umieszczonych na serwisie społecznościowym powoduje, że serwis wie o nas tyle, ile nasz kolega. Natomiast ponad 200 lajków jest dostarczeniem serwisowi wiedzy takiej, jaką posiada najbliższa osoba

– tłumaczy v-ce dyrektor Instytutu Pokolenia.

CZYTAJ TEŻ: Skandaliczne słowa senatora PiS. Zostanie ukarany przez Komisję Etyki? [WIDEO]

Źródło: Instytut Pokolenia / Fundacja Projekt PL

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × jeden =

Zobacz również