polskaracja.pl kaleta mazurek
źródło: Sebastian Kaleta / Robert Mazurek | YouTube/RMF FM / YouTube/RMF FM

Kaleta skompromitowany w programie Mazurka. “Co pan do mnie mówi?”

Sebastian Kaleta, wiceminister z ramienia partii Zbigniewa Ziobry, posprzeczał się w porannej rozmowie RMF z prowadzącym program Robertem Mazurkiem, który wytknął swojemu gościowi, że ten nie zna szczegółów krytykowanej przez siebie ustawy.

W czwartek rano Kaleta został poproszony o określenie, jakie stosunek jego partia ma wobec ustawy, którą forsuje współpracujący z obozem władzy Paweł Kukiz.

Przyczyna konfliktu wewnątrz obozu władzy

Promowana przez byłego muzyka ustawa zakłada obniżenie progu ważności referendów lokalnych z 30 proc. do 15 proc. osób uprawnionych do głosowania. W przypadku referendów ws. odwołania prezydenta miasta, ich wyniki byłyby wiążące w przypadku, gdyby w referendum oddało głos przynajmniej 3/5 osób, które w wyborach zagłosowały na odwoływanego samorządowca.

Projekt Kukiza wywołuje liczne tarcia wewnątrz grupy trzymającej władzę, ponieważ cieszy się poparcie PiS, a jednocześnie natrafia na silny sprzeciw partii Ziobry.

Kaleta zapytany przez Mazurka o zastrzeżenia, jakie jego partia zgłasza wobec forsowanej przez Kukiza ustawy, twierdził, że mogłaby ona doprowadzić do sytuacji, w której “20 proc. wyborców może odwołać osobę wybraną na konkretną kadencję”. Prowadzący zwrócił uwagę, że polityk także tutaj się myli i najwyraźniej nie zna przepisów, którym wraz z partyjnymi kolegami się sprzeciwia.

To nie jest przecież tak, że 20 proc. może odwołać [samorządowa – red.]. Odwoła większość tych, którzy wezmą udział w głosowaniu

– wyjaśnił Mazurek.

W odpowiedzi Kaleta tłumaczył, że “frekwencja wymagana tam jest bodajże 15 proc.”, czyli “jest bardzo niska”. Mazurek ponownie wytknął swojemu gościowi, że mówi słuchaczom nieprawdę.

Pan nawet nie wie, jaka jest frekwencja wymagana, panie ministrze

– ubolewał dziennikarz.

Polityk partii Ziobry nie krył swego żalu spowodowanego tym, że Kukiz “namówił prezydenta Dudę do wet [wobec ustaw promowanych przez ludzi Ziobry – red.] w 2017 roku”.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Mazurek: “Co pan do mnie mówi?”

Kaleta zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprzez także ustawy o sędziach pokoju, na przegłosowaniu której bardzo zależy Kukizowi.

Formuła, którą zaproponował Paweł Kukiz, nie będzie wyglądała tak (…): że jest sobie starszy pan, on jest doświadczonym, szanowanym mieszkańcem hrabstwa, jak w Stanach Zjednoczonych. I przychodzi jakiś człowiek, który popełnia jakieś wykroczenie, a on mu mówi: “Ty, młody, ty, John, tak biegałeś, byłeś grzeczny, a teraz na czerwonym świetle przejeżdżasz, co się z tobą dzieje?”. A tamten mu odpowiada, że stracił pracę, zamyślił się, więcej nie będzie…

– mówił polityk.

Prowadzący program wyraźnie nie kupił tego rodzaju tłumaczenia.

CZYTAJT TEŻ: Nie żyje współtwórca “Gazety Wyborczej”. Paweł Smoleński miał 63 lata

Przepraszam, ale co pan do mnie mówi?

– zapytał wyraźnie zdumiony.

Źródło: RMF FM

+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
2
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + dwa =

Zobacz również