Książka Encyklopedia Antykultury to zbiorcza praca naukowców, dziennikarzy i publicystów w ramach projektu Odnaleźć Siebie. Choć projekt zaistniał pod patronatem Ministerstwa Edukacji, jest on przez resort Czarnka traktowany wyraźnie po macoszemu. A szkoda, bo stanowi bardzo wyrazistą pomoc dydaktyczną i skupia się na zagadnieniach, którymi grupa trzymająca władzę jedynie wyciera sobie usta dla doraźnych celów politycznych.
Encyklopedia Antykultury to niewątpliwie warta uwagi próba przybliżenia czytelnikowi koncepcji ideologii, którym ulegają całe społeczeństwa. Książka podejmuje kwestię m.in. postępującej technokratyzacji rzeczywistości i dehumanizacji człowieka. Utopijne wizje doskonałego społeczeństwa kroczą za człowiekiem od zarania cywilizacji. Ideologie zawładnęły umysłami milionów w XX wieku, w epoce faszyzmu, nazizmu, komunizmu, a także… przepełnionej niedoskonałościami liberalnej demokracji, w realiach której wolność również nie jest ofiarowana na zawsze.
Encyklopedia Antykultury i cyfrowy totalitaryzm
Praca zbiorcza w ramach ministerialnego projektu pochyla się nad szeregiem zagadnień z płaszczyzn historii, ekonomii, socjologii, psychologii, seksuologii czy nowoczesnych technologii.
– Co tak naprawdę leży u podstaw współczesnych ideologii? Czym jest ideologia antykultury? Co tak naprawdę leży u podstaw współczesnych ideologii? Jak działa w praktyce stara rzymska maksyma dziel i rządź? Jaki jest prawdziwy cel rewolucji seksualnej? Jak manipulują nami media i wielkie koncerny technologiczne? Czy nasza wolność jest zagrożona? Czy mamy do czynienia z projektem nowego człowieka? Dokąd zaprowadzi nas współczesna rewolucja technologiczna?
– stawiają pytania autorzy publikacji.
Redakcją pierwszego wydania zajął się Jakub Zgierski, publicysta oraz stały współpracownik wielu magazynów opiniotwórczych o konserwatywnym charakterze.
– Przedsięwzięcie przeżyło wiele wzlotów i upadków, a skład mojego zespołu wielokrotnie ulegał sporym zmianom. Jednak pomimo tych wszystkich przeciwności w końcu udało się
– wskazuje niekryjący entuzjazmu dziennikarz zajmujący się marksizmem oraz jego pochodnymi.
Autorami haseł są programiści specjalizujący się w dziedzinie narastającego wpływu sztucznej inteligencji na przemiany życia społecznego w ujęciu socjologicznym, politolodzy, analitycy i stratedzy, publicyści oraz nauczyciele.
Swój udział w powstaniu ponad 500-stronicowej publikacji miał także nasz redaktor Rainer Zybura. Dziennikarz serwisu polskaracja.pl w rozdziale pt. “Dokąd zmierzają Chiny?” opisał rzeczywistość po Mao Zedongu, otwarcie ChRL na świat i wreszcie nowy “długi marsz”, tym razem w wykonaniu sojusznika Federacji Rosyjskiej prezydenta Xi Jinpinga. Co stoi u kresu marszu? Rainer Zybura przywołując postać niemieckiego korespondenta Kaia Strittmattera, nie ma wątpliwości, że system kredytu społecznego zaprowadzi w państwie Jinpinga cyfrowy totalitaryzm i stale obecną groźbę przemocy wymierzoną przeciw obywatelom. Czy podobny los czeka Europę?
Synteza “Encyklopedii Antykultury” może się dla zwykłego zjadacza chleba wydać druzgocącą – cele zarówno kapitalizmu, jak i komunizmu ostatecznie są… zbieżne. Bowiem nigdy nie chodziło o dobro ludu, a władzę. Osiągniętą za wszelką cenę, nawet za cenę pogrzebania człowieczeństwa miliardów.
Źródło: odnalezcsiebie.edu.pl