polskaracja.pl Słowacja zboże
źródło: | Flickr/Joel Rogness (naklejono piktogram)

Słowacja zakazuje przetwarzania ukraińskiego zboża. Wszystko z powodu niepokojącego odkrycia

Słowacja wprowadza zakaz przetwarzania zboża i mąki importowanych z Ukrainy. Przyczyną miało być wykrycie w nich substancji, której użycia surowo zabrania prawo unijne.

Słowacja poprzez swojego p.o. ministra rolnictwa Samuela Vlčana przekazała, że do kraju sprowadzono aż 1500 ton ukraińskiej pszenicy, w której inspekcja wykryła znaczne ilości zakazanego w Unii Europejskiej pestycydu.

Słowacja alarmuje

Słowacy mieli odkryć w importowanej pszenicy chloropiryfos – pestycyd fosforoorganiczny wykorzystywany do zwalczania szkodników upraw. Według Światowej Organizacji Zdrowia, ekspozycja na chloropiryfos może powodować u ludzi zaburzenia pracy układu nerwowego i reakcje autoimmunologiczne. Amerykańskie czasopismo popularnonaukowe “Scientific American” opublikowało wyniki badań wskazujące, że narażenie ciężarnych kobiet na kontakt z ww. substancją może zaburzyć rozwój umysłowy dziecka.

Z uwagi na wysoką toksyczność, stosowanie chloropiryfosu w rolnictwie zostało zakazane w 2016 roku przez Wielką Brytanię. W 2020 r. w ślad za nią poszła cała Unia Europejska. Wykorzystanie środka w przemyśle spożywczym jest zakazane również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

CZYTAJ TEŻ: Nowe wątki w aferze dot. zboża z Ukrainy. Sprawą zajęła się prokuratura

Informację o skażeniu ukraińskiego zboża Słowacja przekazała już pozostałym członkom UE za pomocą systemu szybkiego ostrzegania. Słowaccy naukowcy badają także próbki innych produktów rolnych pochodzących z Ukrainy.

Źródło: wp.pl

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =

Zobacz również