polskaracja.pl kukiz kaczyński
źródło: Paweł Kukiz / Jarosław Kaczyński | YouTube/TVP Info / YouTube/Onet News

Kukiz tłumaczy się z 4,3 mln PLN otrzymanych od władzy. Mówi o dalszej współpracy z PiS

Paweł Kukiz o pieniądzach otrzymanych od obozu władzy: – My szukaliśmy w różnych instytucjach dotacji przeznaczonych na cele, które chcemy zrealizować. (…) Nigdzie nie znaleźliśmy żadnego instytutu państwowego, więc rozmawiałem o tym z panem premierem [Morawieckim – red.].

Mazurek przypomniał Kukizowi że jego koło poselskie podczas nocnego głosowania wspólnie z PiS zagłosowało przeciwko odwołaniu z rządu szefa MEiN Przemysława Czarnka (PiS). Były muzyk odparł, że pierwotnie planował zagłosować ZA odwołaniem, ale:

W trakcie wystąpienia pana ministra no zmieniłem zdanie i się wstrzymałem, bo było to bardzo takie no dosyć przekonywujące mówił polityk. Raz że przekonało mnie samo wystąpienie jako takie i no nie chcę tutaj wchodzić [w szczegóły – red.], szkoda czasu na szczegóły, a druga sprawa jest taka, że wiem, że pan minister też przed głosowaniem zadeklarował, że wprowadzą do szkół 2 godziny nauki o demokracji bezpośredniej, o partycypacji obywatela w życiu państwa

– wyjaśniał pospiesznie były muzyk.

Publiczne pieniądze dla byłego muzyka

Prowadzący wywiad zauważył, że jego gość musi ostatnio mierzyć się z falą krytyki spowodowaną ujawnieniem przez Wirtualną Polskę informacji na temat finansowego wsparcia, jakie Kukiz otrzymał z publicznych pieniędzy. Chodzi o ok. 4,3 mln złotych z rezerwy budżetowej, które na wniosek Morawieckiego trafiły do fundacji “Potrafisz Polsko!”, która miała stanowić “zaplecze eksperckie” ruchu Kukiz’15. Nastąpiło to niedługo po tym, jak polityk pożalił się w Radiu ZET, że “nie ma już oszczędności”, które umożliwiłyby mu dalszą działalność polityczną.

Mazurek wytknął byłemu muzykowi, że w organach fundacji zasiadają jego powinowaci, a także “współpracownicy, znajomi”.

– No są ludzie zaufani po prostu!

– odparł polityk.

Mazurek zauważył, że pieniądze z rezerwy budżetowej, które otrzymał jego gość, w założeniu powinny być przeznaczone na naprawdę szkód powstałych np. wskutek klęsk żywiołowych czy innych kataklizmów. “Jakim kataklizmem jest Paweł Kukiz” – dopytywał.

My szukaliśmy w różnych instytucjach dotacji przeznaczonych na cele, które chcemy zrealizować. Nie było takiej możliwości, by znaleźć – łącznie z fundacją Batorego. Tam wchodziliśmy na stronę, szukaliśmy, czy ogłasza się konkursy na środki, które mogą służyć realizacji tej idei – instytucji demokracji bezpośredniej. Nigdzie nie znaleźliśmy żadnego instytutu państwowego, więc rozmawiałem o tym z panem premierem.

– tłumaczył się polityk.

Prowadzący rozmowę wytknął zaproszonemu do studia politykowi, że wsparcie, jakie pieniądze od władzy otrzymał niedługo po tym, jak zadeklarował gotowość do kandydowania do Sejmu z list PiS. Przytoczył także fragment wypowiedzi Kukiza, którą ten wygłosił przed wyborami w 2015 roku. Pozwolimy sobie przytoczyć ten cytat w całości:

– Jak zostanę politykiem, to naplujcie mi w ryj i mówcie do mnie szmato

– powiedział poseł.

Kukiz: Kaczyński spełnił wszystkie moje warunki

Dalej redaktor zapytał polityka o warunki, jakie musiałyby zostać spełnione, by ten mógł w wyborach kandydować z list PiS.

– Część warunków została już spełniona przez PiS (…) Oni spełnili już wszystkie warunki, prezes Kaczyński spełnił wszelkie absolutnie warunki

– odpowiedział polityk.

CZYTAJ TEŻ: Spotkanie ONZ bez delegacji Ławrowa. Załatwiły to Stany Zjednoczone

W dalszej części wyjaśnił, że obóz władzy musi jeszcze poddać pod głosowanie i poprzeć inicjatywę koła K’15 o wprowadzeniu instytucji sędziów pokoju. “Otwiera mi to drogę do rozmów o warunkach współpracy [z PiS red.] w kolejnej kadencji“. Zauważmy w tym miejscu były muzyk jest pewny siebie, że po raz kolejny uda mu się dostać do Sejmu.

Źródło: rmf24.pl / Radio ZET

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =

Zobacz również