polskaracja.pl sakiewicz
źródło: Mateusz Morawiecki / Tomasz Sakiewicz / Zdjęcie ilustracyjne | Fot. Adam Guz/KPRM / YouTube/Telewizja Republika / YouTube/NBP

Propagator PiS Sakiewicz znów otrzymał hojne wsparcie od Morawieckiego. Prawie 6 mln z rezerwy budżetowej

W kwietniu Morawiecki przyznał 5,7 mln dotacji dla Fundacji Niezależne Media, którą zakładał Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny prorządowych mediów: TV Republika, “Gazeta Polska”, “Gazeta Polska Codziennie”. To kolejny raz, kiedy fundacja otrzymuje miliony z pieniędzy polskich podatników, warto jednak podkreślić, że tym razem wsparcie przypada na rok wyborczy.

Tomasz Sakiewicz jest ważną figurą w świecie prorządowych mediów. Szefuje m.in. Telewizji Republika, “Gazecie Polskiej” oraz “Gazecie Polskiej Codziennie”, a ponadto zasiada w zarządzie spółki o nazwie Słowo Niezależne sp. z o.o., która wydaje m.in. miesięcznik “Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo” portal Niezależna, a także serwis społecznościowy Albicla.

Publiczne nie tuczy

Jak przekazała WP., Morawiecki decyzję o wsparciu fundacji publicznymi pieniędzmi podjął 5 kwietnia. Przekazał 5,7 mln złotych z rezerwy budżetowej na “dofinansowanie zadania publicznego pn. Akademia Demokracji”.

Kancelaria Premiera uchylała się przed udzieleniem odpowiedzi na pytania dziennikarzy przyznany grant, zaś sam Sakiewicz próbował bronić się, wskazując, że jest jedynie założycielem fundacji, a obecnie nią nie zarządza. Jednak, jak wskazuje WP, prezesem fundacji jest współpracownica Sakiewicza Joanna Jenerowicz, w zarządzie zasiada także Katarzyna Gójska-Hejke, kojarzona przede wszystkim z TV Republiką, a ostatnio także z kontrolowanym przez obóz władzy Polskim Radiem.

Celem powołania fundacji miało być zapewnienie pomocy prawnej dla osób pracujących w tzw. Strefie Wolnego Słowa, do której należą m.in. prorządowe “Gazeta Polska”, “Gazeta Polska Codziennie”, Telewizja Republika, portal Niezależna i “Nowe Państwo”.

Miliony na biznesy Sakiewicza

To nie pierwszy raz, kiedy fundacja związana z mediami Sakiewicza otrzymuje tak hojne wsparcie z pieniędzy publicznych. Znacznych rozmiarów skandal wybuchł na przełomie roku 2017 i 2018, kiedy do opinii publicznej dotarły informacje o dotacji, jaką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dla wspominanej Fundacji Niezależne Media. Chodzi o dotację w wysokości ok. 7,2 mln złotych, z czego aż 5,5 mln przeznaczono na portal Puszcza.tv.

Przyznane w ramach grantu pieniądze posłużyły do zakupienia reklam portalu Puszcza.tv w mediach Sakiewicza i w ten Fundacja Niezależne Media posłużyła do zamiany pieniędzy publicznych w prywatne.

CZYTAJ TEŻ: Ziobro ma poważny problem. Jego nowa partia może stracić miliony

Od lat publiczne pieniądze płyną szerokim strumieniem do mediów Sakiewicza, a najchętniej przezeń wykorzystywanym sposobem zamiany pieniędzy publicznych w prywatne są reklamy spółek Skarbu Państwa.

Źródła: wp.pl

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 9 =

Zobacz również