polskaracja.pl orlen obajtek
źródło: Daniel Obajtek | Fot. YT

Poseł opozycji: Obajtek zarobił ok. 1 000 000 złotych nielegalnie! Rada nadzorcza ominęła ustawę kominową [WIDEO]

-Pan Daniel Obajtek nielegalnie podjął pensję w wysokości 900 tysięcy złotych. To nie jest jedyny przykład, bo sprawa jest rozwojowa – ogłosił poseł opozycji Cezary Tomczyk. Jego zdaniem, członkowie zarządu PKN Orlen dopuścili się ominięcia tzw. ustawy kominowej.

Posłowie KO Agnieszka Pomaska i Cezary Tomczyk na konferencji prasowej podzielili się informacją dot. zarobków, jakie miał nielegalnie otrzymać szef PKN Orlen.

Obajtek i jego wielkie zarobki

Tu mamy drugie pensje w spółkach Skarbu Państwa na przykładzie Orlenu. Pan Daniel Obajtek nielegalnie podjął pensję w wysokości 900 000 złotych

– podał Tomczyk.

Głos po nim zabrała Agnieszka Pomaska, wskazując ilość gotówki, jaką miało nielegalnie otrzymać szefostwo koncernu paliwowego

Wszyscy członkowie zarządu pobrali nielegalnie ponad 6 700 000 złotych

– poinformowała.

Dalej poseł podał wysokość miesięcznych zarobków szefa PKN Orlen, które według relacji parlamentarzysty mają wynosić aż 180 000 złotych miesięcznie.

Nie wystarczyło 150, 160, chciał mieć dodatkową premię i dodatkową pensję

– powiedział.

Tu powołał się na tzw. ustawę kominową, czyli ustawę o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, która – jak zaznaczył – została uchwalona, “po to, żeby w spółkach Skarbu Państwa nie było rozpasania, żeby prezesi spółek Skarbu Państwa nie zarabiali milionów złotych” . Według tzw. ustawy kominowej większość wysoko postawionych pracowników przedsiębiorstw może liczyć na comiesięczne wypłacenie sześciokrotności kwoty bazowej, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

W związku z tym ta cała szajka, ta cała banda zdecydowała o tym, żeby tę ustawę po prostu obejść, żeby obejść ustawę kominową i ustawę okołobudżetową

– powiedział Tomczyk.

W dalszej części podkreślił, że posłowie opozycji złożyli już w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury przeciwko ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi (PiS).

Bo to Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzoruje Orlen. To Ministerstwo Aktywów Państwowych de facto pośrednio wypłaca pensje panu Danielowi Obajtkowi, po to żeby mógł kupować te wszystkie swoje nieruchomości

– wyjaśnił.

CZYTAJ TEŻ: Czarnek ma problem? Lubnauer: Najwyższa Izba Kontroli weszła do jego ministerstwa w związku z aferą “Willa plus”

Wspominając o nieruchomościach, jakie miał zakupić Obajtek, poseł prawdopodobnie miał na myśli ujawnione przez media informacje dot. zakupionych przez niego działek, które znajdują się na terenie kluczowych inwestycji publicznych.

Źródło: Twitter

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 9 =

Zobacz również