Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy dot. kolejnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wbrew oczekiwaniom polityków PiS, prezydent nie podpisał ustawy i skierował ją do Trybunały Konstytucyjnego (TK).
Rzecznik rządu w programie “Graffiti” emitowanym na antenie Polsat News nie krył, że obóz władzy liczył na szybkie podpisanie ustawy przez prezydenta. Według obietnic Morawieckiego, uchwalenie ustawy ma odblokować przysługujące Polsce pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), których wypłatę Komisja Europejska (KE) wstrzymała, tłumacząc to tym, że rząd w Warszawie wielokrotnym złamaniem Konstytucji RP naruszył zasadę praworządności.
Müller: “Emocje nie powinny wygrywać”
– Taki wariant zakładaliśmy, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, jest decyzja prezydenta i musimy ją zaakceptować
– mówił Müller.
Rzecznik starał się wytłumaczyć decyzję prezydenta o skierowaniu znowelizowanej ustawy do TK, by ten zbadał jej zgodność z przepisami polskiej konstytucji. Jak twierdził, prezydent po prostu skorzystał “z jednej z procedur, takich jak skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego”.
– Faktycznie wysiłek rządu i premiera był bardzo duży, ale emocje nie powinny wygrywać. Patrzymy na to na chłodno. Jedyne co nam pozostaje, to oczekiwanie na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego. Od tego zależy, co się będzie działo dalej
– wyjaśnia.
– Jesteśmy przekonani, że ta ustawa spełnia wymogi konstytucyjne
– twierdził Müller.
“Ta ustawa jest sprzeczna z polską konstytucją”
Konstytucyjność omawianej nowelizacji była już podważana przez polskich prawników, m.in. mecenasa Romana Giertycha, który wskazał, które przepisy Konstytucji RP narusza ustawa.
– Ta ustawa jest, po pierwsze, wprost sprzeczna z polską konstytucją. Art. 184 Konstytucji mówi, że Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne sądy administracyjne sprawują w zakresie określonym w ustawie kontrolę działalności administracji publicznej. Tymczasem w tej ustawie (…) rząd chce wprowadzić zasadę, że to NSA ma rozstrzygać sprawy dyscyplinarne i uchylanie immunitetów w sprawach karnych sędziów. To jest dawanie kompetencji organowi, których on w Konstytucji nie ma, czyli po prostu zwykłe bezprawie. NSA nie może rozstrzygać spraw dyscyplinarnych i pewnie wszystkie sprawy zostaną zawieszone, bo Konstytucja jest nad ustawą
– wyjaśnił adwokat.
Prawnik zauważył również, że od czasu, kiedy prezes TK z nadania PiS została magister Julia Przyłębska, trybunał pracuje znacznie wolniej, a wydanie każdego z orzeczeń wymaga odeń większej ilości czasu. Obóz władzy zdaje się tym nie przejmować i ustami Müllera wyraża nadzieję, że “trybunał rozstrzygnie ten spór niedługo”.
Działacze opozycji przekonują, że część obecnego składu sedziowskiego TK została przez obóz władzy wyłoniona niezgodnie z przyjętymi procedurami, a tym samym orzeczenia wydawane przez obecny TK nie posiadają żadnej mocy prawnej.
“Konstytucyjność niekonstytucyjnej ustawy będzie badać niekonstytucyjny trybunał. Prezydent schodzi z linii strzału, w TK ziobryści zetrą się z kaczystami. Chaos się pogłębia, a pieniędzy nie ma. Ten obłęd można było skutecznie zatrzymać“
– skomentował Szymon Hołownia w mediach społecznościowych.
CZYTAJ TEŻ: Były aktywista PiS ujawnia: Partia chce sfałszować wybory. “Zawsze byli gotowi do tego”
Źródła: polsatnews.pl / youtube.com – Roman Giertych / Twitter