polskaracja.pl suski
źródło: Marek Suski | Fot. YT

Suski: “Prezydent powiedział, że zawetuje tę ustawę”. Brak porozumienia w PiS ws. KPO?

–To nie oznacza, że będziemy mieć większość w przyszłym Sejmie – mówił wiceprzewodniczący klubu PIS Marek Suski w wywiadzie udzielonym Radiu Plus. Polityk zasugerował, że w obozie rządzącym wciąż brak jest zgody co do porozumienia z Komisją Europejską (KE) ws. sporu wokół tzw. reformy sądownictwa i Krajowego Planu Odbudowy (KPO)

Prowadzący rozmowę red. Prusinowski zauważył, że jego rozmówca należy do “eurosceptycznej frakcji” w PiS i w tym kontekście spytał, czy Suski popiera rozwiązanie, przy pomocy którego rząd Morawieckiego zamierza zażegnać spór z Komisją Europejską (KE). Ma temu służyć projekt kolejnej – dziewiątej już – nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Ma to rozwiązanie taką zaletę, że podobno Komisja Europejska zgodziła się na takie warunki, ale ma też wadę, że skutki wprowadzenia tego rozwiązania na dłuższą metę mogłyby zdestabilizować polski system sądowniczy  – odparł Suski.

“Ta ustawa jest wprost sprzeczna z polską konstytucją”

Omawiany projekt ma ostatecznie zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i orzekanie w sprawach dyscyplinarnych sędziów przekazać Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu. Propozycja PiS jest niezgodna z Konstytucją RP co zauważył mec. Roman Giertych, wskazując na jej nieprawidłowości.

Ta ustawa jest, po pierwsze, wprost sprzeczna z polską konstytucją. Art. 184 Konstytucji mówi, że Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne sądy administracyjne sprawują w zakresie określonym w ustawie kontrolę działalności administracji publicznej. Tymczasem w tej ustawie (…) rząd chce wprowadzić zasadę, że to NSA ma rozstrzygać sprawy dyscyplinarne i uchylanie immunitetów w sprawach karnych sędziów. To jest dawanie kompetencji organowi, których on w Konstytucji nie ma, czyli po prostu zwykłe bezprawie. NSA nie może rozstrzygać spraw dyscyplinarnych i pewnie wszystkie sprawy zostaną zawieszone, bo Konstytucja jest nad ustawą – wyjaśnił adwokat.

Wspomniany projekt “podobno” (jak stwierdził Suski) otrzymał aprobatę ze strony KE, a sam Morawiecki twierdził nawet, że kształt nowelizacji został podyktowany przez KE.

Suski: “Prezydent powiedział, że zawetuje tę ustawę”

Suski zauważa, że “cena tego kompromisu jest wysoka” i dlatego wewnątrz ekipy rządzącej wciąż nie ma porozumienia w tej sprawie.

Pan prezydent powiedział, że zawetuje tę ustawę. Trwają negocjacje, ostateczny kształt ustawy może być inny. Poczekajmy do ustaleń pomiędzy premierem, prezydentem a marszałek Sejmu – mówił polityk PiS.

CZYTAJ TEŻ: Benzyna w Polsce najdroższa z całej Unii. Ceny diesla również nie napawają optymizmem

Ubolewał, że “Komisja Europejska próbuje w nieładny sposób wtrącać się w polskie prawo”. Podkreślmy, że sam koalicjant PiS, Zbigniew Ziobro wskazywał, że Unia Europejska może “wtrącać się w polskie prawo” dzięki tzw. mechanizmowi warunkowości, który Morawiecki przyjął na szczycie UE w 2020 r. Mechanizm warunkowości umożliwia KE wstrzymanie wypłaty unijnych środków dla tych krajów członkowskich, które naruszą zasadę praworządności.

Źródło: radioplus.pl / YT – Roman Giertych

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − czternaście =

Zobacz również