polskaracja.pl: Lech Wałęsa zbankrutował?
źródło: / Wikipedia - Jarosław Kruk/ CC BY-SA 4.0

Lech Wałęsa zrywa romans z Platformą Obywatelską? Chodzi o głosowanie w Sejmie

Były prezydent RP Lech Wałęsa oświadczył, że kończy z “sympatyzowaniem” z Platformą Obywatelską. Według noblisty, zmiana nastawienia ma związek z głosowaniem klubu Koalicji Obywatelskiej w sprawie zmian zapisów w ustawie o sądownictwie.

Dzięki pomocy głosów opozycji i posłów niezrzeszonych, partii udało się dziś przepchnąć nowelizację ustawy o sądownictwie. Według grupy trzymającej władzę ma to być krok w stronę udobruchania UE i uzyskania unijnych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Przeciwko ustawie opowiedzieli się koledzy pisowców z SP, posłowie Konfederacji i PL2050.

Koniec współpracy

Do tematu głosowania krytycznie odniósł się były prezydent Wałęsa.

– (KO) Otworzyło drogę PiS-owi do środków unijnych, mimo łamania konstytucji i zasad demokracji

– oświadczył rozczarowany Lech Wałęsa.

– Postanowiłem wycofać swoje sympatyzowanie z PO

– dodał.

Duda podnosi rękę na władzę?

Na podstawie wprowadzonego w grudniu ubiegłego roku projektu ustawy, sprawy dyscyplinarne i imunitetowe będą rozstrzygane przez Naczelny Sąd Administracyjny. Wcześniej orzekaniem w tych dziedzinach zajmowała się Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Nowa ustawa wnosi również poszerzenie zakresu tak zwanego testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także sam sąd.

Nowelizacja ustawy o sądownictwie była współtworzona w porozumieniu z Brukselą. Rozmowy w tej sprawie prowadził minister Szynkowski vel Sęk. Sam projekt został w grudniu zdjęty z porządku obrad. Przed tym Prezydent Duda oświadczył, że nie uczestniczył przy projektowaniu ustawy, ani nic z nim nie konsultowano. Dodał również, że nie zgodzi się na niekonstytucyjne rozwiązania prawne. Według lokatora Pałacu Prezydenckiego, nowy dokument będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować.

źródło: tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również