apteki bez leków polskaracja.pl
źródło: brak leków w Polsce polskaracja.pl

Coraz mniejsze dostawy do Polski. Apteki nie mają leków

Apteki przeżywają w ostatnim czasie oblężenie. Chorzy nie mogą się doprosić swoich lekarstw, a rutynowe wypady na zakupy zamieniły się w istne polowanie. Farmaceuci przyznają, że problem ten nie dotyczy wyłącznie Polski. Wszystkiemu winne są przerwy w łańcuchach dostaw.

Apteki są oblegane, a Polacy w poszukiwaniach najbardziej potrzebnych środków medycznych wyjeżdżają ze swoich miejscowości na poszukiwania. Braki zaopatrzenia w punktach farmaceutycznych można zaobserwować w całym kraju. Najbardziej pożądane są środki przeciwcukrzycowe, mukolityczne, na wątrobę i trzustkę. Brakuję również testów diagnostycznych na grypę i wirusa RSV. Zjawisko nabrało na sile przez liczne zachorowania na infekcje wirusowe, które szaleją w okresie przedświątecznym.

– Zwiększona zachorowalność w trakcie ostatnich kilku dni powoduje, że brakuje w aptekach leków, których do tej pory nie brakowało. Myślę tutaj głównie o lekach pediatrycznych i o dawkach pediatrycznych antybiotyków. Tego nam brakuje najbardziej

– tłumaczy doktor Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Z brakiem lekarstw mierzy się cały świat

Problem pogłębia brak mobilności niektórych pacjentów. Ci nie mają możliwości wyjechać z dużego miasta, aby poszukać produktów w lokalnych aptekach w małych miejscowościach. Niektórzy chorzy śledzą dostępność leków przez Internet, lecz niestety ten sposób jest abstrakcyjny dla dużej części seniorów potrzebujących pomocy farmakologicznej.

– Pojawiają się takie listy leków jakby zagrożonych brakiem dostępności, ale one są na tę chwilę dla farmaceutów i dla lekarzy

– objaśnia Daria Wielogórska-Rutka, prezes Lubuskiej Izby Aptekarskiej.

Leków potrzebuje cały świat. W trakcie pandemii i wojny na Ukrainie zerwane zostały łańcuchy dostaw, co poważnie ograniczyło dostęp do znacznej części lekarstw, których produkcja odbywa się w fabrykach koncernów farmaceutycznych w Azji, najczęściej w Chinach.

źródło: tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również