polskaracja.pl obajtek
źródło: Daniel Obajtek | Fot. YT - TV Małopolska

Obajtek przekonuje: Podniesienie podatku VAT na paliwa nie spowoduje wzrostu cen paliw

Mimo znaczącej podwyżki podatku VAT na paliwa, ceny paliw na stacjach Orlen mają się nie zmienić – uspokaja wyborców Daniel Obajtek, szef PKN Orlen. W rozmowie z radiem RMF Obajtek poinformował, że z końcem stycznia Orlen będzie przerabiał już tylko 10 procent ropy pochodzącej z Rosji.

Wraz z nowym rokiem przestaje obowiązywać tzw. tarcza antyinflacyjna, dzięki której Polacy dotychczas cieszyli się obniżonymi stawkami podatku VAT m.in. na energię i gaz.

Unia Europejska wymaga od krajów członkowskich, by od stycznia 2023 r. przywróciły stawki VAT do poziomu minimum 5%. Jednak rząd Morawieckiego podniesie podatek VAT m.in. na gaz i energię do 23%.

Obajtek twierdzi: Ceny się utrzymają

Prezes Orlenu, Daniel Obajtek przekonuje wyborców PiS, że podwyżki opodatkowania paliw nie spowoduje wzrostu cen.

Kilka razy już komunikowałem i ten komunikat się nie zmienia: Zrobimy wszystko, by ceny utrzymały się na tym samym poziomie. To oznacza, że ceny na naszych stacjach utrzymają się na tym samym poziomie – obiecuje szef Orlenu.

Pytany o środki, jakimi uda się to osiągnąć – na przykład poprzez rezygnację z wysokich marż – Obajtek mówił:

To są pewne czynniki. Ropa zdecydowanie mniej kosztuje. (…) Oprócz tego proces dywersyfikacji, zabezpieczenie ropy do polskiego systemu – nie tylko do polskiego, ale do regionu; osiągnięcie naprawdę bardzo dużych synergii ze względu na połączenie z Lotosem. Nasz partner, który daje nam gwarancję dostaw ropy i zwiększenie rynku hurtowego – bo przecież po połączeniu z Lotosem również zwiększyliśmy poziom rynku hurtowego… – mówił prezes PKN Orlen.

Jak przekonywał, “mamy możliwości, by chronić kieszeń Polaków“. Powtórzył popularną w prorządowych mediach tezę, że “w Polsce paliwa są jedne z najtańszych w Europie, właśnie dzięki tej polityce”.

BI: Benzyna w Polsce droższa niż w Niemczech

Twierdzenia Obajtka kłócą się z wyliczeniami opublikowanymi przez portal Business Insider (BI). Autorzy publikacji poświęconej cenom paliw w Europie wskazali, że dopiero, kiedy pominiemy opodatkowanie, możemy ocenić, czy ceny paliw na stacjach Orlen są niskie czy wysokie. Z wyliczeń opublikowanych przez BI wynika, że benzyna w Polsce jest nominalnie najdroższa z całej UE, przewyższając nawet ceny w Niemczech.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod grafiką

Źródło danych: Business Insider

Z kolei ceny diesla w Polsce są drugie najwyższe z całej UE; więcej muszą płacić tylko Szwedzi.

Wysokie ceny paliw na stacjach Orlen wynikają przede wszystkim z wysokich marż. Ekipa rządząca lubi powoływać się na dane, zgodnie z którymi Orlen osiąga rekordowe zyski od czasu, kiedy kierownictwo nad nim objął Daniel Obajtek, dawniej wójt gminy Pcim.

CZYTAJ WIĘCEJ: Benzyna w Polsce najdroższa z całej Unii. Ceny diesla również nie napawają optymizmem

Źródło: RMF FM / businessinsider.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + dziesięć =

Zobacz również