polskaracja.pl: Czesław Michniewicz odwołany
źródło: / Czesław Michniewicz / Wikipedia CC BY 3.0 - Wigry Suwałki

Burza wokół Czesława Michniewicza. Nie będzie już trenerem reprezentacji Polski

Polski Związek Piłki Nożnej przekazał, że Czesław Michniewicz nie będzie już trenerem reprezentacji Polski. Jego odwołanie nastąpi wraz z dniem 31 grudnia tego roku. Oznacza to, że umowa z selekcjonerem nie zostanie przedłużona. O szczegółach poinformował prezes PZPN Cezary Kulesza.

Umowa Czesława Michniewicza skończy się wraz z grudniem tego roku. Przypomnijmy, że po tym, jak biało-czerwoni odpadli z mistrzostw świata w piłce nożnej na etapie 1/8 finału wśród kibiców rozgorzało wiele emocji. Na trenera wylała się fala hejtu i krytyki. Jak informuje portal łączynaspiłka, PZPN zdecydował, że Michniewicz musi pożegnać się z dotychczasową funkcją. Wydano w tej sprawie specjalne oświadczenie.

– W imieniu zarządu PZPN chcieliśmy serdecznie podziękować Czesławowi Michniewiczowi za 11 miesięcy pracy na stanowisku selekcjonera. Jak wiemy, trener przejął kadrę w bardzo trudnym momencie. Mimo tych okoliczności zdołał wywalczyć awans na mundial, utrzymał także miejsce w elicie Ligi Narodów. Poprowadził również reprezentację do pierwszego od 36 lat awansu do fazy pucharowej mistrzostw świata. Za to Czesławowi Michniewiczowi należą się podziękowania – poinformował prezes PZPN Cezary Kulesza.

– Jednak, aby właściwie ocenić pracę selekcjonera, musieliśmy wziąć pod uwagę również inne kluczowe kwestie, takie jak długofalowy pomysł na dalsze funkcjonowanie reprezentacji oraz kierunek jej rozwoju. Dlatego, po wielu spotkaniach i analizach, podjęliśmy niełatwą decyzję o zakończeniu współpracy. Czesław Michniewicz jest doświadczonym szkoleniowcem i jestem przekonany, że nie będzie długo czekał na propozycje nowej pracy. Życzymy mu powodzenia i dalszych sukcesów w karierze – dodał.

Kto zastąpi Michniewicza?

PZPN przekazał, że już niedługo rozpocznie się proces wyboru nowego trenera dla polskiej kadry. Jest to o tyle ważne, chociażby ze względu na zbliżające się eliminacje mistrzostw Europy. Cezary Kulesza wyjaśnił, że nowy selekcjoner powinien doprowadzić drużynę do sukcesu, ale przede wszystkim poprawić jej nieco kulejący wizerunek. Nie podano jednak na ten moment żadnych konkretów. Sam Michniewicz również nie skomentował jeszcze sprawy.

Czesław Michniewicz zastąpił Paulo Sousę i został selekcjonerem polskiej kadry zaledwie niecały rok temu. Pomimo trudów, jakie przed nim stały, udało mu się popchnąć naszą reprezentację ku awansowi na mistrzostwa świata. Niestety Polacy przegrali już na etapie 1/8 finału mierząc się z Francją, która dwukrotnie zdobyła mistrzostwo świata. Nie da się ukryć, że pokonanie takiego przeciwnika było dużym wyzwaniem. Ponadto dodatkowe kontrowersje wzbudził temat wokół premii dla zawodników reprezentacji.

Jak zauważył Krzysztof Stanowski, dziennikarz sportowy, zmiany na stanowisku spodziewali się wszyscy prócz samego Michniewicza. Ten był przekonany, że PZPN powinno przedłużyć z nim współpracę i nie spodziewał się takiego obrotu spraw.

– Uważam, że Czesław Michniewicz, jadąc do Warszawy, spodziewał się, że przedłuża umowę – przyznał Stanowski w programie “Hejt Park”.

PZPN ma nowego kandydata?

Jak podaje portal sport.tvp.pl PZPN rozpoczął rozmowy z Hervem Renardem, który podczas mundialu prowadził naszego rywala, Arabię Saudyjską.

Drużyna selekcjonera pokonała Argentynę 2:1 wywołując tym samym prawdziwą sensację. Saudyjczykom szczęście sprzyjało jednak do czasu, przegrali bowiem dwa spotkania. Najpierw z Polską (0:2), a później z Meksykiem (1:2). Docelowo uplasowali się na ostatnim miejscu w grupie C.

Renard cieszy się dużym uznaniem w środowisku selekcjonerskim. W rozmowie z radiem RMC Sport przyznał, że jest gotów na zmiany i nowe wyzwania.

– Czuję się na siłach, żeby trenować silniejszą reprezentację. Nigdy wcześniej nie mówiłem w ten sposób. Z natury jestem zdecydowanie bardziej powściągliwy, ale mówię co czuję. Stąpam twardo po ziemi i jestem skromnym człowiekiem. Jednak nauczyłem się, że czasem dobrze jest przekazać pewną wiadomość i powiedzieć to co się myśli. Właśnie teraz to uczyniłem – mówił dotychczasowy trener drużyny Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W nowej edycji show Polsatu zabraknie jednego jurora. Odchodzi po trzech latach współpracy

źródło: laczynaspilka.pl / sport.tvp.pl / Twitter

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Udostępnij:

Zobacz również