polskaracja.pl: Zestrzelono chiński balon szpiegowski
źródło: Screen z Twittera

Amerykańskie siły powietrzne zestrzeliły chiński balon szpiegowski. Ostra reakcja Chin [WIDEO]

Prezydent Joe Biden wydał rozkaz zestrzelenia chińskiego balonu szpiegowskiego, który od kilku dni znajdował się w amerykańskiej przestrzeni powietrznej. Polityk zalecił, by Pentagon działał najszybciej, jak to możliwe. Po fakcie pochwalił udaną operację.

– Z powodzeniem go zestrzeliliśmy i chcę pochwalić naszych lotników, którzy to zrobili – powiedział przywódca USA w rozmowie z dziennikarzami.

Balon używany był przez Chińczyków do badań strategicznych miejsc w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Zestrzelono go nad wodami terytorialnymi USA. W sprawie tej oświadczenie wydał minister obrony USA Lloyd Austin. Przed zestrzeleniem balonu zamknięto przestrzeń powietrzną w części Karoliny Północnej i Południowej. Zamknięto również dodatkową przestrzeń powietrzną, po to, by wesprzeć Departament Obrony.

Zgodnie z decyzją prezydenta wstrzymano odloty i przyloty na lotniska Wilmington, Myrtle Beach International i Charleston International. Agencja przekazała, że przestrzeń powietrzna zostanie otwarta wtedy, kiedy resztki balonu znajdą się w wodzie. Władze w Waszyngtonie określiły przelot chińskiego balonu poważnym naruszeniem. Tymczasem chińskie MSZ informowało, że balon miał jedynie służyć do celów meteorologicznych.

Ostra reakcja Chin

Zestrzelenie balonu spotkało się z ostrym niezadowoleniem ze strony Chin.

— Chiny wyrażają zdecydowane niezadowolenie i protest przeciwko użyciu siły przez USA do ataków na cywilne bezzałogowe statki powietrzne. Strona chińska wielokrotnie po weryfikacji informowała stronę amerykańską, że sterowiec jest przeznaczony do użytku cywilnego i wleciał do USA z powodu działania siły wyższej, co było całkowicie przypadkowe — czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Incydent poważny w skutkach

Balon zauważono w środę nad Montaną. Wywołało do niepokój i polityczne napięcia z Chinami. W związku z incydentem odwołano bowiem wizytę sekretarza stanu USA Blinkena w Pekinie.

O podróży szefa amerykańskiej dyplomacji do Chin zdecydowano w listopadzie 2022 r. Zarówno USA, jak i Chiny widziały w tym wiele zalet, a przede wszystkim okazję do unormowania trudnych relacji. Nie da się ukryć, że stosunki amerykańsko-chińskie pogorszyły się w ostatnim czasie. Sprawy skomplikowały się szczególnie po wizycie Nancy Pelosi – ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA na Tajwanie. Po tej wizycie chińska armia wykazała się większą aktywnością i podjęła dodatkowe ćwiczenia w obszarze wyspy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niepokojący sondaż. Blisko 70 proc. badanych przyznaje, że nie ma jak oszczędzać

źródło: Onet / Twitter / RMF FM

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również