Joe Biden - polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/Fox News

Joe Biden przyleci do Warszawy, a Xi Jinping do Moskwy

Joe Biden ma przylecieć do Polski w związku z pierwszą rocznicą rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent USA nie podał jednak konkretnego terminu swojej wizyty. Przywódca ChRL Xi Jinping dla odmiany odwiedzi natomiast Federację Rosyjską.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Warszawę, lecz po powrocie z Baltimore do Waszyngtonu nie udzielił konkretnej odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o jaki dzień chodzi. Można jedynie przypuszczać, że prezydent USA przybędzie do Warszawy przed pierwszą rocznicą wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej.

Joe Biden w Warszawie, Xi Jinping w Moskwie

Dla odmiany, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping ruszy do FR na spotkanie z Putinem. Już teraz wiadomo, że odwiedziny chińskiego prezydenta mają służyć “pogłębieniu więzi chińsko-rosyjskich” i “zaprzeczeniu informacjom o pogorszeniu się relacji na linii Rosja – Chiny po rozpoczęciu wojny na Ukrainie”.

Dwustronna agenda obydwu mocarstw nuklearnych jest pozytywnie oceniana przez rosyjskie MSZ, które określiło Chińczyków jako “przyjazny naród w obecnych okolicznościach”. Relacje obydwu państw wydają się być najlepsze w historii, bowiem obaj przywódcy zatwierdzili współpracę w handlu i energetyce. Xi Jinping ostatnio pojawił się w Rosji w czerwcu 2019 roku, gdzie uczestniczył w forum gospodarczym w Sankt Petersburgu.

– W tym roku Rosja i Chiny połączą wysiłki, aby wzmocnić i promować dalsze stosunki dwustronne między dwoma rządami. Jak wiadomo, Władimir Putin zaprosił Xi Jinpinga na oficjalną wizytę tej wiosny. Postępujemy ze zrozumieniem, że będzie to centralne wydarzenie w dwustronnej agendzie na rok 2023

– zakomunikował rosyjski resort spraw zagranicznych.

ZOBACZ TEŻ: Szef TikToka odpowie przed Kongresem USA. Aplikacja podejrzewana o przekazywanie rządowi Chin informacji nt. amerykańskich użytkowników

źródło: tvn24.pl

+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
3
+1
3
Udostępnij:

Autor

Dariusz Kloch

Koneser dań serwowanych na ostro, najlepiej w okolicznym chińczyku. Zaciągnięty na ten świat w celu harówy za miskę ryżu w charakterze taniej siły roboczej.
Pasjonat sumiennej obserwacji cyrku wokół.

Zobacz również