Słowacja wprowadza zakaz przetwarzania zboża i mąki importowanych z Ukrainy. Przyczyną miało być wykrycie w nich substancji, której użycia surowo zabrania prawo unijne.
Słowacja poprzez swojego p.o. ministra rolnictwa Samuela Vlčana przekazała, że do kraju sprowadzono aż 1500 ton ukraińskiej pszenicy, w której inspekcja wykryła znaczne ilości zakazanego w Unii Europejskiej pestycydu.
Słowacja alarmuje
Słowacy mieli odkryć w importowanej pszenicy chloropiryfos – pestycyd fosforoorganiczny wykorzystywany do zwalczania szkodników upraw. Według Światowej Organizacji Zdrowia, ekspozycja na chloropiryfos może powodować u ludzi zaburzenia pracy układu nerwowego i reakcje autoimmunologiczne. Amerykańskie czasopismo popularnonaukowe “Scientific American” opublikowało wyniki badań wskazujące, że narażenie ciężarnych kobiet na kontakt z ww. substancją może zaburzyć rozwój umysłowy dziecka.
Z uwagi na wysoką toksyczność, stosowanie chloropiryfosu w rolnictwie zostało zakazane w 2016 roku przez Wielką Brytanię. W 2020 r. w ślad za nią poszła cała Unia Europejska. Wykorzystanie środka w przemyśle spożywczym jest zakazane również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
CZYTAJ TEŻ: Nowe wątki w aferze dot. zboża z Ukrainy. Sprawą zajęła się prokuratura
Informację o skażeniu ukraińskiego zboża Słowacja przekazała już pozostałym członkom UE za pomocą systemu szybkiego ostrzegania. Słowaccy naukowcy badają także próbki innych produktów rolnych pochodzących z Ukrainy.
Źródło: wp.pl