Witold Pilecki - polskaracja.pl
źródło: fot. youtube

Witold Pilecki został zamordowany 75 lat temu. Bohater o woli ze stali był niewygodny dla wszystkich

Witold Pilecki to postać niezwykła, do dzisiaj wywołująca szereg pozytywnych emocji. W świecie, w którym wszystko jest na sprzedaż, a lud obala autorytety i pomniki, Pilecki pozostaje w powszechnej świadomości bohaterem.

Witold Pilecki wsławił się przede wszystkim pójściem do niemieckiego obozu Auschwitz “na ochotnika”. Historycy wskazują, że postawione przed rotmistrzem zadanie infiltracji Auschwitz było wypadkową tarć i rozgrywek wewnątrznych w organizacjach podziemnych. Tym samym Witold Pilecki musiał zmagać się nie tylko z okupantem, ale też powstającą w bólach konspiracją oraz niektórymi jej liderami. Pomimo ewidentnej wrogości współpracowników, przystał na wykonanie misji samobójczej.

Na miejscu żołnierz ZWZ-AK jako więzień o numerze 4859 organizował ruch oporu, opracowywał również sprawozdania i raporty dotyczące się w obozie ludobójstwa. Dobrowolny pobyt w miejscu kaźni setek tysięcy obywateli Europy miał swój finał w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Wtedy to, po ponad dwóch latach niewoli, Pilecki zdecydował się na ucieczkę z dwoma współwięźniami. Wyczyn, którego dokonał rotmistrz, do dzisiaj zadziwia naukowców i skłania do podjęcia prób wyjaśnienia potężnej siły woli i odwagi żołnierza.

Witold Pilecki na kartach książki dr Anny Mandreli

Żołnierz pochodził z rodziny z rodziny o szlacheckich korzeniach sięgających jeszcze XIV wieku. Młody Pilecki wychowywał się na terenie południowo-zachodniej Rosji oraz WIlna. Tam też wstąpił do nielegalnego w Imperium Rosyjskim polskiego harcerstwa. Przełomem w dojrzewaniu młodego Witolda był z pewnością udział w wojnie polsko-bolszewickiej. To właśnie wtedy Pilecki otrzymał swoisty chrzest bojowy. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. 5 sierpnia 1920 wstąpił do 211 pułku ułanów i w jego szeregach walczył w Bitwie Warszawskiej, bitwie w Puszczy Rudnickiej i jako ochotnik – w buncie Żeligowskiego. Został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

To właśnie tutaj dr nauk humanistycznych Anna Mandrela oraz autorka “Duchowości i charakteru Witolda Pileckiego” upatruje swoistego wykucia się stalowego charakteru rotmistrza. Mandrela zwraca również uwagę, że olbrzymi wpływ na niezłomną postawę żołnierza miały wydarzenia wcześniejsze: wychowanie w duchu katolicyzmu i patriotyzmu. Autorka przywołuje liczny dokumenty, korespondencje, do tekstu załącza również fotografie. Ujawnia też kilka sekretów z życia bohatera oraz faktów pomijanych lub zapomnianych.

Dr Anna Mandrela po sukcesie “Duchowości i charakteru” postanowiła pójść za ciosem: Kolejną wziętą przez nią pod lupę postacią jest Siostra Izabela (Zofia Łuszczkiewicz). Niezłomna Zakonnica (tytuł książki) to próba przybliżenia czytelnikowi powojennych prześladowań Kościoła katolickiego w Polsce oraz losów tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistom za czasów Stalina i Bieruta.

Źródło: annamandrela.pl, biogramy.ipn.gov.pl, siostraizabela.pl

+1
2
+1
7
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Dariusz Kloch

Koneser dań serwowanych na ostro, najlepiej w okolicznym chińczyku. Zaciągnięty na ten świat w celu harówy za miskę ryżu w charakterze taniej siły roboczej.
Pasjonat sumiennej obserwacji cyrku wokół.

Zobacz również