NATO nie chce Ukrainy w sojuszu? polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/BloombergTelevision

Ukraina w NATO to zapalnik do III wojny światowej? Jake Sullivan nie ma wątpliwości

Niedawno w Wilnie zakończył się szczyt NATO. Tematykę spotkania zdominowała trwająca już od ponad roku wojna na Ukrainie. Goście rozpatrywali także możliwy scenariusz, w którym to Ukraina dołączy do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W dniu zakończenia szczytu prezydent Zełenski opublikował wpis, w którym wyraża swoje rozczarowanie postawą władz NATO. Chodzi o brak przygotowanego harmonogramu dla przystąpienia Ukrainy do sojuszu. Niemiecki dziennik Bild, wskazuje, że przeciw członkostwu Ukrainy opowiadają się Niemcy oraz USA.

NATO nie chce Ukrainy?

Dziś o najbardziej kontrowersyjnym temacie szczytu mówił Jake Sullivan – doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Jego słowa spotkały się krytyką ukraińskiej aktywistki Darii Kaleniuk, która mówi o blokowaniu członkostwa przez Stany Zjednoczone.

– Proszę o radę: Co powinnam powiedzieć mojemu synowi? Że prezydent Biden i NATO nie zaprosili Ukrainy do NATO, ponieważ boją się Rosji? Boi się, że Rosja przegra? Boi się zwycięstwa Ukrainy? Czy też, że w celu osiągnięcia porozumienia Mińsk 3 z Kremlem, który jest organizacją terrorystyczną, porozumiewano się kanałami zakulisowymi? Czy powinienem przygotować mojego syna do bycia żołnierzem i walki z Rosjanami, kiedy będzie miał 18 lat za 7 lat?

– zapytała kobieta.

Sullivan docenił wysiłki Ukrainy na rzecz demokratyzacji życia publicznego oraz za odwagę, jaką wykazują jej obywatele w obronie ojczyzny. Ponadto, wytknął Kaleniuk, że część jej zarzutów jest daleka od prawdy.

– Prezydent Biden był jasny i bezpośredni w swoich publicznych komentarzach na temat swojej perspektywy w kwestii Ukrainy i NATO, niektóre zarzuty z twojej strony moim zdaniem, były całkowicie bezpodstawne i nieuzasadnione

– mówił.

– Najważniejszą rzeczą w tym względzie jest to, abyśmy byli w stanie zachować szczerość, która była nieodłącznym elementem twojego pytania, ale także, abyśmy upewnili się, że mając tę szczerość, pewne insynuacje lub implikacje związane z twoim pytaniem, które nie są uzasadnione, zostaną sprawdzone, abyśmy mogli rozmawiać ze sobą w dobrej woli, w dobrej wierze

– dodał.

– Amerykanie starają się solidaryzować z odważnymi ludźmi na Ukrainie. I myślę, że Amerykanie zasługują na pewien stopień wdzięczności – od nas, od Stanów Zjednoczonych, od naszego rządu, zasługują na wdzięczność za ich gotowość do działania, a także od reszty świata, podobnie jak każdy sojusznik i partner, który go wspiera

– kontynuował.

Sullivan zwrócił uwagę na fakt, że cały ciężar wojny z Rosją biorą na swoje barki sami Ukraińcy, a obowiązkiem NATO jest ich wsparcie.

źródło: Donald.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
4
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również