polskaracja.pl: Ukraina Szybciej w NATO?
źródło: Joe Biden / rawpixel.pl / public domain

Ukraina szybciej w NATO? Joe Biden otwarty na nowy scenariusz

Ukraina szybciej dołączy do NATO? Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie byłoby dla niej bardzo korzystne.

Administracja prezydenta USA wyraziła zgodę na to, by Ukraina przystąpiła do NATO bez wdrażania Planu Działań na rzecz Członkostwa. Stałoby się to po zakończeniu wojny z Rosją. O szczegółach informuje “The Washington Post”.

Temat ten podnoszony był wcześniej przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Ostatecznie zgodę na wspomniane rozwiązanie wyrazili inni politycy unijni, którzy poparli przyśpieszone wejście Ukrainy do Sojuszu. Do tej pory sytuacja nie wyglądała jednak tak różowo. Amerykański prezydent, jak również szef niemieckiego rządu nie planowali wyjścia poza zobowiązania ustalone na szczycie NATO, w 2008 roku. Joe Biden miał jednak zmienić zdanie dzięki staraniom kilku członków NATO z Europy Wschodniej.

Ukraina w końcu dołączy do NATO?

Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy informował jeszcze na początku czerwca, że Kijów powinien przystąpić do NATO bez MAP. Określił, że mechanizm ten jest już “zużyty”, ponadto nie da się chronić przestrzeni euroatlantyckiej bez Ukrainy. Od dawna wielu ekspertów zapewnia, że członkostwo Ukrainy w NATO byłoby przełomowe. Przede wszystkim zapewniłoby temu krajowi tak potrzebne bezpieczeństwo. Prezydent Zełenski informował w maju, że jego kraj szykuje się na wileński szczyt NATO i czeka na oficjalne zaproszenie do Sojuszu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dramat w Koszalinie. Mężczyzna zaatakował nożem starsze małżeństwo

źródło: Washington Post / kresy.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również