polskaracja.pl sondaż kaczyński
źródło: Jarosław Kaczyński | YouTube/Janusz Jaskółka

[SONDAŻ] Kto przejmie ster w Partii po Kaczyńskim? Zwolennicy PiS mają faworyta

Pracownia United Surveys przeprowadziła na zlecenie WP sondaż, w którym sprawdziła, kogo Polacy wskazują jako następcę Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku szefa PiS. Niemal połowa uczestników badania nie wytypowała jeszcze następcy prezesa.

Prowadzenie tego rodzaju sondaży staje się coraz bardziej uzasadnione od czasu, kiedy do opinii publicznej zaczęły docierać kolejne doniesienia o poważnych problemach zdrowotnych obecnego szefa Partii Jarosława Kaczyńskiego.

Suski: Kaczyński przeszedł sepsę

Od lat politykowi dokuczał ból w kolanie spowodowany uszkodzeniami stawu, dlatego pod koniec ubiegłego roku szef PiS zdecydował się poddać zabiegowi wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego. Zabieg się powiódł, jednak pobyt polityka w szpitalu niepokojąco się przedłużał i chociaż w końcu udało mu się opuścić klinikę, moment jego powrotu do wystąpień publicznych był odwlekany aż do końca kwietnia, chociaż w ubiegłym roku sekretarz generalny Partii Krzysztof Sobolewski obiecywał, że jego szef wróci na trasę już w styczniu.

Marek Suski, jeden z najbliższych współpracowników Kaczyńskiego, w Radiu ZET ujawnił, dlaczego jego szef przez tak długi czas nie był w stanie powrócić do wystąpień publicznych.

– [Kaczyński – red.] miał problemy po tym zabiegu i miał początki sepsy

– wyjaśnił polityk.

Polacy wskazali następcę Kaczyńskiego

Sondażownia United Surveys poprosiła Polaków o wskazanie, kogo widzieliby w roli następcy szefa PiS. Jako kandydatów podano Mateusza Morawieckiego, Adama Bielana, Mariusza Błaszczaka, Elżbietę Witek, Beatę Szydło, Andrzeja Dudę oraz Jacka Sasina.

W ogólnym badaniu aż 21 proc. Polaków wskazało Mateusza Morawieckiego. Nieco mniej – 11,6 proc. – podało Andrzeja Dudę.

Na ostatnim miejscu podium znalazła się obecna marszałek Sejmu Elżbieta Witek, którą na stanowisku szefa PiS widzi 6,3 proc. uczestników badania.

Niewiele niższy wynik – 5,9 proc. – otrzymała była premier z ramienia PiS Beata Szydło.

Obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka wskazało 3,2 proc. badanych. Dalej znaleźli się: Adam Bielan (1,3 proc.) i Jacek Sasin (0,7 proc.).

Wyborcy PiS podali faworyta

Sympatycy partii trzymającej władzę wykazali się znacznie większym zdecydowaniem niż sympatycy pozostałych ugrupowań. Blisko połowa (47 proc.) z nich w fotelu prezesa PiS w przyszłości chciałaby widzieć Mateusza Morawieckiego.

CZYTAJ TEŻ: Greta Thunberg ogłosiła ważną zmianę w życiu. To już definitywny koniec?

Na drugim miejscu w sondażu znalazł się Mariusz Błaszczak z wynikiem 10 proc. Po 8 proc. otrzymali Andrzej Duda, Elżbieta Witek i Beata Szydło. Pozostali kandydaci otrzymali po mniej niż 2 proc. głosów. Wartym odnotowania jest fakt, że blisko ćwierć (23 proc.) zwolenników Partii nie potrafiła wskazać, kogo typuje na jej przyszłego prezesa.

Źródło: wp.pl

+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + dwanaście =

Zobacz również