Kościół i Partia polskaracja.pl
źródło: fot. Twitter

Prymas krytykuje kumplowanie się Kościoła z PiS. “Kościół to nie miejsce na wiec”

Pielgrzymka Radia Maryja odbiła się szerokim echem w Polsce. Największe kontrowersje wywołali goście imprezy oraz słowa Rydzyka, które jednoznacznie wskazują na partyjna propagandę. Wielu komentatorów uważa wydarzenia na Jasnej Górze za niepodważalny dowód, że Kościół w Polsce idzie w ramię w ramię z antypolską władzą.

W spotkaniu partyjnym na Jasnej Górze udział wzięli między innymi: Jarosław Kaczyński, Przemysław Czarnek, Janusz Kowalski, Patryk Jaki i Jacek Sasin. Na zjeździe nie obeszło się bez wzajemnych uprzejmości, na przykład Rydzyk został obdarowany mieczem z czasów Mieszka I od Sasina. Ciekawe, czy zostanie użyty do ścinania głów tradkatolikom.

– Polacy, którzy chcą strefy euro, to sprzedawczyki

– dało się słyszeć podczas wystąpienia Ojca Dyrektora.

Tak nie powinien wyglądać Kościół?

O gorąco komentowanej skazie wizerunkowej dla Kościoła Katolickiego w Polsce wypowiedział się prymas Polski abp Wojciech Polak przy okazji wywiadu udzielonego portalowi Stacja7.

– Tutaj odpowiedź daje prawo kanoniczne. Nie słyszałem o paragrafie, który umożliwia czy akceptuje użyczenie politykom ambony. Kościół to nie miejsce na wiec, czy agitację polityczną. To przestrzeń modlitwy i celebracji Eucharystii. Również Ewangelia nie może być instrumentalizowana na potrzeby kampanii. Zasada ta dotyczy Jasnej Góry, Lichenia, Gniezna, i każdego innego miejsca sakralnego, każdej świątyni bez wyjątku

– tłumaczył.

– Rola Kościoła w tym temacie została jasno zdefiniowana w stanowisku Rady Stałej KEP. Wszyscy jesteśmy członkami tego społeczeństwa i dlatego nie w żaden uprzywilejowany sposób, ale zupełnie naturalny, twórczy i mądry musimy starać się o tworzenie dobra wspólnego, którym jest Polska. Mamy obowiązek brać współodpowiedzialność za społeczeństwo, w którym żyjemy, czynnie uczestniczyć w procesie wyborczym, a jako chrześcijanie wybierać osoby kierujące się wartościami ewangelicznymi. Natomiast rola duchownych powinna ogniskować się na przypominaniu tych wartości, kształtowaniu sumień i wskazywaniu fundamentalnych zasad mających swoje źródło w Ewangelii. Nigdy nie powinniśmy mieszać się w bieżącą politykę, ani robić cokolwiek, co naraziłoby nas na taki zarzut

– dodał.

źródło: Donald.pl

+1
0
+1
0
+1
2
+1
1
+1
3
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również