polskaracja.pl: Kataklizm w Turcji. Potężne trzęsienie ziemi
źródło: Screen z Twittera

Potężny kataklizm w Turcji. Tysiące ofiar i rannych. Tragiczny bilans niestety rośnie

W poniedziałek w Turcji miało miejsce potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. W efekcie bardzo silnych wstrząsów zginęły co najmniej 2272 osoby, a ponad 7300 zostało rannych. Niestety można się spodziewać, że ten przykry bilans będzie jedynie wzrastał.

Do sprawy odniosła się amerykańska Narodowa Służba Geologiczna. Okazuje się, że epicentrum trzęsienia ziemi znalazło się w środkowo-południowej Turcji, blisko miasta Gaziantep. Ognisko trzęsienia umiejscowiło się na głębokości 17,9 km. Jest to najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii obserwacji w Turcji.

Eksperci informują, że trzęsienie ziemi miało miejsce w rejonie granicy trzech płyt tektonicznych (anatolijskiej, arabskiej oraz afrykańskiej). Jak przekazała agencja USGS, pęknięcie miało ok. 190 km długości i 25 km szerokości. Jako podobny przykład można tutaj wymienić znany uskok San Andreas w Kalifornii.

Trzęsienia wtórne

Niestety po głównym trzęsieniu ziemi miały miejsce kolejne, również bardzo silne. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,7. Trudno powiedzieć, dlaczego akurat w tym rejonie doszło do takiej katastrofy, jest to bowiem relatywnie spokojny sejsmicznie obszar. Od 1970 r. jedynie trzy trzęsienia ziemi o magnitudzie większej lub równej 6,0 wystąpiły w promieniu 250 km od dzisiejszego wstrząsu. Trzęsienie o magnitudzie 6,7, miało miejsce 24 stycznia 2020 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bąkiewicz i jego chłopcy już zgłodnieli i założyli zbiórkę: Na razie przez całą dobę wpłaciło ponad 20 osób, a kwota jest mało patriotyczna

źródło: Twitter / Onet / RMF24

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również