polskaracja.pl: Śnieżyca w USA
źródło: Screen z Twittera

Potężna śnieżyca w USA. Ofiary ginęły w zaspach

W Stanach Zjednoczonych w Buffalo w stanie Nowy Jork przy granicy z Kanadą rozpętała się prawdziwa śnieżna zamieć. W jej wyniku zginęło od 30 do 37 osób.

Obfite opady śniegu od ubiegłego tygodnia praktycznie sparaliżowały życie mieszkańców. Media społecznościowe obiegły filmy i zdjęcia ukazujące aktualne warunki atmosferyczne.

W Boże Narodzenie w wielu regionach zabrakło prądu. Mieszkańcy dostali zalecenie, by nie opuszczali swoich domów.

– Większość zgonów notuje się w Buffalo i okolicach, na skraju jeziora Erie w zachodniej części stanu Nowy Jork, gdzie paraliżujące zimno i ciężki śnieg utrzymywały się przez świąteczny weekend – przekazał Reuters.

Jak podaje CNN, liczba ofiar śmiertelnych może sięgać co najmniej 37.

Do sprawy odniósł się przedstawiciel władz hrabstwa Erie Mark Poloncarz, który nie krył zaniepokojenia.

– Ostatnie ofiary to m.in. ludzie znalezieni w samochodach, a niektórzy w zaspach śnieżnych. Są tacy, którzy utknęli w samochodach na dłużej niż dwa dni – powiedział.

Nadciągają burze śnieżne

NWS, amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna ostrzega przed nasilającym się wiatrem i burzami śnieżnymi. Mieszkańcy muszą na siebie wyjątkowo uważać. Skrajnie niskie temperatury zapowiedziano m.in. w południowych stanach, w tym w Teksasie i na Florydzie.

Atak śnieżycy sparaliżował życie w miastach i doprowadził do wielu problemów komunikacyjnych. Jak podaje portal Flightaware, odwołano również ponad 1600 zaplanowanych lotów.

W Boże Narodzenie zanotowano prawdziwy rekord. Na międzynarodowym lotnisku Buffalo Niagara spadło ok. 110 cm śniegu. Doszło tutaj do efektu jeziora. Jest to zjawisko, które pojawia się w sytuacji, gdy zimne masy powietrza znajdą się nad ciepłymi wodami. Wówczas ciepło i wilgoć ze zbiorników wodnych przenoszone są do atmosfery. Następnie ogrzane powietrze unosi się, a po gwałtownym ochłodzeniu tworzy chmury, z których powstają obfite opady śniegu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mazurek ujawnił kulisy swojego fachu: “Dziennikarze są potwornymi kretynami” [+WIDEO]

źródło: Twitter / polsat news / bankier.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również