PiS rozpoczął palenie teczek polskaracja.pl
źródło: fot. X (dawniej Twitter)

PiS zaczyna się pakować i palić teczki? Pod budynek ministerstwa podjechała furgonetka z napisem “niszczymy dokumenty”

Furgonetka z napisem “niszczymy dokumenty” wjechała dzisiaj na teren Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O zaistniałej sytuacji poinformował TVN24, któremu udało się to uwiecznić na kamerze. Resort jednak uspokaja i nazywa wydarzenie “rutynową czynnością”.

Ciężarówka firmy zajmującej się niszczeniem archiwów wjechała na teren ministerstwa około godziny 12. Budynek instytucji znajduje się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 15, czyli naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego. W tym samym czasie prezydent Duda miał spotkanie z przedstawicielami Trzeciej Drogi.

Czy to przypadek?

Redakcja TVN24 zwróciła do ministerstwa pytania w trybie dziennikarskim.

– Obecnie, w ramach normalnej działalności urzędu, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego brakowane są dokumenty z lat 1997-2014. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164) w MKiDN funkcjonuje archiwum zakładowe. Jednym z jego podstawowych zadań jest brakowanie dokumentacji niearchiwalnej, w wyniku którego część dokumentacji zgromadzonej w archiwum może zostać zniszczona. Jest to czynność rutynowa, archiwum zakładowe MKiDN regularnie pracuje nad brakowaniem dokumentacji niearchiwalnej. Zgodę na wybrakowanie dokumentacji, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał Dyrektor Archiwum Akt Nowych. Archiwum zakładowe MKiDN prowadzi dokładną ewidencję swojego zasobu oraz wybrakowanych akt

– czytamy w oświadczeniu.

Resort nie chciał lub zapomniał napisać o jaki rodzaj dokumentacji chodzi.

źródło: tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
9
+1
1
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również