Opozycja uzyskałaby większość w Sejmie niezależnie od tego, czy wystartuje do wyborów z jednej listy wyborczej czy z trzech. Wskazuje na to najnowszy sondaż dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.
Według pierwszego wariantu badania pracowni United Surves, opozycja demokratyczna otrzymałaby większość parlamentarną niezależnie od tego, czy startowałaby z jednej listy czy trzech osobnych.
Opozycja z większością
Badanie na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej co prawda zapewnia w obydwu wariantach największą liczbę mandatów grupie trzymającej władzę, ale PiS nie byłoby w stanie sformować rządu.
W pierwszym wariancie, jeżeli opozycja się zjednoczy i ustali wspólną listę Koalicji Obywatelskiej, PL2050, PSL i Lewicy, PiS otrzymałoby 37 procent głosów, zjednoczona opozycja 45,8 procent, a Konfederacja 8,4 procent.
W wariancie drugim Koalicja Obywatelska i Lewica startują oddzielnie, a PL2050 I PSL zawiązują przymierze. PiS dostaje tutaj 34,6 procent, Koalicja Obywatelska – 26,4%, PSL i partia Hołowni – 14,8%, Nowa Lewica – 8,4%, a Konfederacja 7,2%. W scenariuszu z trzema listami opozycja otrzymałaby więcej głosów poparcia niż w wariancie nr 1, bo aż 49,6 procent.
Politolog Jarosław Flis wyliczył, że w scenariuszu wspólnej listy opozycja bez Konfederacji otrzymałaby 244 mandaty poselskie.
źródło: rmf24.pl