Obecność nieprawidłowo wybranych sędziów w polskim Trybunale Konstytucyjnym sprawia, że utracił on zdolność do zgodnego z prawem orzekania – osądził Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Jak podkreśla sąd, nieprawidłowo wybrani sędziowie trybunału czynią go “zainfekowanym” bezprawnością.
“Od dnia 3 grudnia 2015 r. w Trybunale Konstytucyjnym pojawiły się osoby (obecnie M. Muszyński, J. Piskorski i J. Wyrembak), powołane na to stanowisko sędziego ze złamaniem przepisów Konstytucji RP, ponieważ objęli oni stanowiska w miejsce prawidłowo powołanych sędziów. [tzw. sędziowie-dublerzy – red.] (…) Obecność w składzie TK nieprawidłowo powołanych sędziów powoduje, że cały polski Sąd Konstytucyjny został niejako “zainfekowany”bezprawnością, a zatem utracił w sensie materialnym zdolność do zgodnego z prawem orzekania, ponieważ istnieje duży stopień prawdopodobieństwa, że w składzie orzekającym znajdzie się przynajmniej jeden z tzw. dublerów” – argumentuje NSA.
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, zwracanie się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisów jest obarczone zbyt dużym ryzykiem, że sprawę orzeknie skład z uczestnictwem sędziów-dublerów, czyli wybranych niezgodnie z Konstytucją RP.
NSA: Trybunał Konstytucyjny obecnie rozpoznaje sprawy niezwykle opieszale
NSA skrytykował również TK za zbyt powolne prowadzenie spraw.
“Rzeczą powszechnie znaną, potwierdzoną również w rocznych sprawozdaniach TK jest, że polski Sąd Konstytucyjny obecnie rozpoznaje sprawy niezwykle opieszale, a niektóre wnioski czekają na orzeczenie dłużej niż pięć lat. Stąd zawieszanie postępowania sądowoadministracyjnego i czekanie na ewentualne orzeczenie TK faktycznie oznacza znaczne, być może wieloletnie przedłużenie postępowania” – stwierdza NSA.
CZYTAJ TEŻ: Okoliczności eksplozji na Komendzie Głównej Policji. Oto, co ustalił senator. “Robią wszystko, by to zataić”
Źródło: rp.pl