polskaracja.pl witek elżbieta
źródło: Elżbieta Witek | Fot. Chambre des Députés - CC BY-ND 2.0

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Witek zwołuje pilne posiedzenie z szefami klubów poselskich

Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował na antenie Radia Plus, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) w trybie pilnym zwołała spotkanie z przewodniczącymi klubów i kół poselskich. Przedmiotem rozmów ma być projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Nowelizacja ma związek ze sporem, jaki rozgrywa się między rządem w Warszawie a Komisją Europejską (KE), zdaniem której poprzednia poprzednia reforma sądownictwa narusza zasadę praworządności. Przypomnijmy – źródłem kontrowersji była Izba Dyscyplinarna, przemianowana następnie na Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Izba, chociaż formalnie była częścią Sądu Najwyższego (SN), nie podlegała pod Pierwszego Prezesa SN, posiadała odrębność organizacyjną i finansową. Miała orzekć w sprawach dyscyplinarnych sędziów, adwokatów, prokuratorów i radców, a ponieważ jej członkowie zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę, spotykała się z zarzutami bycia narzędziem polityków do kontrolowania wymiaru sprawiedliwości.

KE z racji wskazywanych nieprawidłowości odmówiła rządowi w Warszawie wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Powyższe działanie KE jest możliwe dzięki tzw. mechanizmowi warunkowości, na który Morawiecki zgodził się podczas szczytu UE z 2020 r.

Witek zwołuje posiedzenie ws. nowelizacji

Celem uzyskania niezbędnych pieniędzy z KPO, rząd PiS zgadza się na znowelizowanie ustawy o SN i usunięcia zeń kontrowersyjnych zapisów.

Na mocy znowelizowanej ustawy, sprawy dyscyplinarne sędziów rozstrzygałby Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak dotychczas – Izba Dyscyplinarna.

Uzyskanie środków z KPO będzie niemożliwe bez przegłosowania powyższej nowelizacji, a temu na drodze stoi Ziobro i jego partia, od której wychodzą już pierwsze sygnały wskazujące, że partia będzie głosował przeciw nowelizacji umożliwiającej zakończenie sporu z KE. Z tego względu marszałek z PiS zwołała pilne posiedzenie z przewodniczącymi klubów poselskich opozycji.

-[Witek – red.] będzie chciała ich zaprosić na takie spotkanie techniczne, żeby też wypracować pewne kalendarium działania. Chcielibyśmy również, aby rozpoczęło się pierwsze czytanie podczas tego posiedzenia Sejmu. Jest to ustawa ważna, pilna – tłumaczył rzecznik PiS w Radiu Plus.

CZYTAJ TEŻ: Kowalski wstawia się za Ziobrą: “Broni Polski przed zboczeńcami, przed niemieckimi wiatrakami” [+WIDEO]

Jak stwierdził, jest “całkiem możliwe”, że “być może w przyszłym tygodniu będzie również dodatkowe posiedzenie Sejmu”. Podkreślił jednak, że jest to uzależnione “od tego, co zostanie ustalone podczas spotkania” Witek z przewodniczącymi klubów poselskich.

Źródło: Radio Plus

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Zobacz również