polskaracja.pl
źródło: Pociąg PKP polskaracja.pl

Następna stacja – szalejąca inflacja. Ceny biletów kolejowych pójdą w górę

PKP Intercity poinformowało, że od 11 stycznia ceny biletów kolejowych poszybują w górę. Kierownictwo spółki dodaje, że zwiększenie kosztów przejazdów dla pasażerów nie zrekompensuje zjawisk takich jak inflacja, wzrost kosztów prowadzenia działalności spółki, czy stóp procentowych.

Według kierownictwa zarządzającego PKP Intercity wyższe ceny biletów są spowodowane rosnącymi kosztami działalności. Chodzi tu głównie o większe ceny energii elektrycznej oraz dostosowanie się do cen konkurencyjnych.

Inflacja, czyli cenowe wykolejenie

W porównaniu do cen ze stycznia ubiegłego roku, koszt energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrósł o 62,18 procent. Wzrost ten ma bezpośredni wpływ dla prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną. Spółka dodatkowo zasłoniła się faktem szalejącej inflacji, a także wzrostem stóp procentowych. To już druga zmiana systemowa w ciągu ostatnich lat .

– Najnowsze prognozy spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 procent

– tłumaczy spółka.

Wszyscy jedziemy w tym samym pociągu w kierunku drożyzny. Polaków straszy się również możliwym zwiększeniem cen energii trakcyjnej o 100 proc. w skali roku. Spółka PKP Intercity wskazuje, że zmiany uderzające w portfele obywateli nie zrekompensują rosnących kosztów świadczonych usług, a jedynie je złagodzą.

Studenci zapłaczą

Zgodnie z zapowiedziami przewoźnika, ceny usług wzrosną następująco:

o 17,8 proc. dla przewozów Express InterCity Premium (EIP);

17,4 proc. w pociągach Express InterCity (EIC);

11,8 proc. w pociągach Twoje Linie Kolejowe (TLK).

średnio o 10 proc. wzrosną również ceny biletów odcinkowych.

Dodano, że po raz pierwszy od 2016 r. zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach. Spółka przekazała zarazem, że wydłuża okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max o kilka godzin, tj. do północy z czwartku na piątek, aby skusić większą ilość potencjalnych nabywców.

Pomimo niepewnego jutra, PKP Intercity planuje inwestycje do 2030 roku, które obejmą tabor oraz ekologiczne stacje postojowe za 27 mld złotych.

źródło: tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również