polskaracja.pl kwaśniewski kiejkuty
źródło: Fot. Piotr Drabik, mamik / fotopolska CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kwaśniewski o tajnych więzieniach CIA w Polsce. “Dzisiaj bym takiej decyzji nie podjął”

Kwaśniewski udzielił wywiadu dla portalu gazeta.pl, w którym przyznał, że jego decyzja dot. tajnych więzień CIA na terenie Polski była nietrafna. – Amerykanie przekroczyli wszelkie granice, natomiast my popełniliśmy prawdopodobnie błąd, godząc się na tego rodzaju zachowania, że odbywają się całkowicie poza naszą kontrolą – mówił były prezydent.

Tajne więzienie, o którym mowa w wywiadzie, znajdowało się nieopodal miejscowości Stare Kiejkuty (województwo warmińsko-mazurskie). Według organizacji broniących praw człowieka powstało w roku 2002 (za czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego) i służyło przetrzymywaniu osób, które wywiad USA podejrzewał o prowadzenie działalności terrorystycznej. CIA przy przesłuchaniach stosowało wobec więźniów tortury takie jak pozbawianie snu czy waterboarding – tortura polegająca na wywołaniu u ofiary wrażenia tonięcia i duszenia.

Więzienie znajdowało się na terenie dawnej Jednostki Wojskowej nr 2669, która od lat 70. stanowi Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadu.

W 2014 roku “Washington Post” ujawnił, że ówczesne władze Polski za udostępnienie CIA obiektu miały otrzymać zapłatę w wysokości 15 mln dolarów.

Aleksander Kwaśniewski: Popełniliśmy błąd

Po latach Aleksander Kwaśniewski przyznaje, że decyzja o udostępnieniu Amerykanom ośrodka była błędem.

Dzisiaj bym pewno, wiedząc wszystko, takiej decyzji nie podjął

– podkreśla były prezydent.

Polityk tłumaczył się, przywołując kontekst, w jakim ta decyzja została podjęta. Mówi, że zamachy terrorystyczne z początku XXI wieku był “absolutnym szokiem”, a władze nie wiedziały “w jakim kierunku to pójdzie”. Jak podkreśla, wówczas nikt nie spodziewał się, że “można w ten sposób zaatakować Amerykę”.

Uruchomiony jest artykuł piąty NATO. W World Trade Center zginęli Polacy, mamy “swoje” ofiary. Wiemy, że to zamach. Podjęcie działań przez Amerykanów wobec krajów, które są siedliskiem terroryzmu, wydaje się mieć sens

– mówił Kwaśniewski.

Twierdzi, że pomysł udostępnienia CIA ośrodka w Kiejkutach nie zrodził się na “szczeblu politycznym”.

Pomysł Kiejkut rodzi się na szczeblu wywiadowczym i argumentacja, którą mi przedstawił [George W. – red.] Bush, była dosyć przekonująca

– opowiada polityk.

Według jego opisu, argumentacja użyta przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych wyglądała następująco: w przypadku ujęcia terrorystów w Afganistanie CIA potrzebuje miejsca “logistycznie nieodległego”, w którym można by schwytanych przesłuchiwać.

Amerykanie przekroczyli wszelkie granice, natomiast my popełniliśmy prawdopodobnie błąd, godząc się na tego rodzaju zachowania, że odbywają się całkowicie poza naszą kontrolą

– przyznaje były prezydent.

CZYTAJ TEŻ: Bochenek o aferze Willa+: TVN z “dobrego programu robi jakiś dym i zamieszanie”

Według polityka, także George W. Bush w tej sprawie również “został prawdopodobnie zmanipulowany”, na co ma wskazywać fakt, że “nie jest to temat, na który chętnie dyskutuje”, a ponadto “poza Stany Zjednoczone głowy nie wychyla”, bo wie jak sprawa jest oceniana w demokratycznym świecie.

Źródło: gazeta.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 6 =

Zobacz również