polskaracja.pl: Wojsko polskie
źródło: Flickr/U.S. Department of Defense Current Photos

Jest decyzja szefa BBN! Polscy żołnierze na Litwie. “Kontyngent wojsk specjalnych”

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęły dokumenty ws. ważnego zadania dla wojska polskiego. Jak informuje szef BBN Jacek Siewiera, już niedługo nasz kraj wyśle na Litwę kontyngent wojsk specjalnych, który skoncentruje się na realizacji zadań ćwiczeniowych i ochronnych szczytu NATO w Wilnie.

Jacek Siewiera z Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreśla, że taka decyzja jest rezultatem zdarzeń, które wydarzyły się w ostatnim czasie, a które nie mogły być dłużej lekceważone.

– To będzie kontyngent realizujący zadania wraz ze środkami przerzutu powietrznego – śmigłowcami, systemami antydronowymi. Jest to kolejna z aktywności, którą Polska realizuje w przygotowaniu szczytu NATO – wyjaśnił. Następnie dodał, że decyzja ta została uzgodniona z premierem Morawieckim i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

Znaczenie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO

Litewski prezydent Gitanas Nauseda obawia się o bezpieczeństwo swojego kraju, ze względu na podejrzenia, że szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn przebywa na Białorusi. Jak wiadomo, jego bojownicy słyną z ogromnego okrucieństwa wobec ofiar, stąd też mało kto chciałby ich spotkać na swej drodze.

– Grupa tych bojowników, których wolę nazywać seryjnymi zabójcami, może pojawić się tam w każdym momencie i nikt nie wie, kiedy mogliby się oni zwrócić przeciwko nam – mówił zaniepokojony prezydent Litwy.

Zdaniem przywódcy kraju nie ma znaczenia, czy Władimir Putin w ostatnim czasie osłabł, czy nie i tak jest tak samo niebezpieczny. Dodał, że ma nadzieję na współpracę całego NATO, które łącząc siły powstrzyma zapędy wroga.

– Znajdujemy się w kluczowym momencie historii. Jeśli nie będziemy zdecydowani i zjednoczeni teraz, to jutro będzie na to już za późno – stwierdził Nauseda.

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzili Kijów z okazji 27. rocznicy uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukrainy konstytucji w 1996 r. Politycy brali także udział w konferencji w Hadze, gdzie prowadzono rozmowy przed szczytem NATO.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wspaniała wiadomość dla miłośników astronomii. Polak poleci w kosmos po 45 latach

źródło: gazeta.pl / RMF FM

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również