źródło: fot. imgflip.com

Jeden procent najbogatszych ludzi świata zarobił podczas pandemii dwa razy więcej niż 8 miliardów zwykłych zjadaczy chleba

Raport organizacji humanitarnej Oxfam wskazuje, że w okresie od marca 2020 do grudnia 2022 jeden procent najzamożniejszej elity świata znacząco powiększył swój majątek. Najpotężniejsi zarobili blisko dwa razy więcej niż 8 miliardów przedstawicieli gatunku homo sapiens.

Jeden procent najbogatszych przygarnął aż 2/3 światowego dobra. Według raportu Oxfam, elita powiększyła swoje skarbce o 26 bilionów dolarów. Pozostałe 99 procent populacji planety zyskało 16 bilionów dolarów.

Jeden procent chce naszego dobra

Od poniedziałku trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii. To właśnie tam zarządy największych grup kapitałowych oraz reprezentanci państw za zamkniętymi drzwiami i bez zbędnego udziału dziennikarzy, kreślić będą dalsze plany dotyczące dobra ludzkości. Mając na uwadze niemal zerową transparentność wydarzenia, organizacja Oxfam w swoim raporcie informuje, że w 2022 roku zyski podwoiło 95 firm. To głównie producenci żywności oraz spółki sektora energetycznego. Zysk nadzwyczajny 95 firm wyniósł ponad 306 miliardów dolarów. Akcjonariusze spółek otrzymali 84 procent powyższej kwoty. Rodzina Waltonów, która jest w posiadaniu połowy Walmartu, zarobiła w ubiegłym roku 8,5 miliarda dolarów.

Co ciekawe, nadzwyczajne zyski korporacji doprowadziły do wzrostu inflacji w Australii, USA i Wielkiej Brytanii. Na wyobraźnię działają inne fakty: Aż 1,7 miliarda pracowników żyje w krajach, w których inflacja przewyższyła już płace. Z kolei 820 miliardów ludzi (czyli 10 procent populacji) na świecie cierpi głód. 60 procent tego stanowią kobiety.

– Według Banku Światowego prawdopodobnie obserwujemy największy wzrost globalnych nierówności i ubóstwa od czasów II wojny światowej. Całym krajom grozi bankructwo, a kraje najuboższe wydają obecnie cztery razy więcej na spłatę długów wobec bogatych wierzycieli niż na opiekę zdrowotną. Trzy czwarte rządów na świecie planuje cięcia wydatków sektora publicznego – w tym na opiekę zdrowotną i edukację – o 7,8 biliona dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat

– dowiadujemy się z raportu organizacji humanitarnej Oxfam.

Organizacja Oxfam wezwała państwa do opodatkowania najbogatszych. Kto miałby podjąć się tego zadania, biorąc pod uwagę to, że większość rządów zarówno prawicowych jak i lewicowych, demokratycznych i autorytarnych wesoło kooperuje z wielkim kapitałem?

– O ile zwyczajni ludzie podejmują codzienne wyrzeczenia, aby zarobić na dobra podstawowe, takie jak żywność, najbogatsi ludzie świata realizują swoje najbardziej szalone marzenia

– stwierdziła dyrektor wykonawcza Oxfam Gabriela Bucher.

ZOBACZ TEŻ: Czarnek wygwizdany i wybuczany w Zakopanem. Kibicom tak jakby nie spodobała się obecność ministra

źródło: tvn24

+1
4
+1
0
+1
0
+1
2
+1
4
+1
1
Udostępnij:

Autor

Dariusz Kloch

Koneser dań serwowanych na ostro, najlepiej w okolicznym chińczyku. Zaciągnięty na ten świat w celu harówy za miskę ryżu w charakterze taniej siły roboczej.
Pasjonat sumiennej obserwacji cyrku wokół.

Zobacz również