polskaracja.pl: Miś
źródło: pixabay.com

Jak rozpoznać, że dziecko może być ofiarą przemocy? Te sygnały powinny wzbudzić czujność

Całą Polską wstrząsnęła sprawa 8-letniego Kamila, który został skatowany przez swojego ojczyma. Mężczyzna od dłuższego czasu miał kopać i bić chłopca, a także sadzać go na rozgrzanym piecu.

W wyniku ciężkich oparzeń chłopiec po pięciu dniach trafił do katowickiego szpitala. Pomimo wysiłków lekarzy, jego życia nie udało się uratować. Wiadomo, że dziecko przebywało w śpiączce i jak zapewnia szpital, nie czuło bólu ani nie było świadome tego, co się z nim dzieje.

Wielu z nas zbulwersowanych tą sprawą zaczęło zastanawiać się, czy tej tragedii dało się jakoś zapobiec? Często słyszymy o czymś, co nie powinno nas interesować, a w sprawach najważniejszych zakrywamy oczy i uszy.

Jak rozpoznać, że dziecko może być ofiarą przemocy?

Krzywdzenie dzieci możemy podzielić na kilka kategorii. Będzie to krzywdzenie fizyczne, emocjonalne, psychiczne, seksualne i szeroko pojęte zaniedbywanie. Trudno znaleźć dziecko, które nie byłoby dotknięte przynajmniej jednym rodzajem przemocy. Objawy fizyczne zostały dość szeroko opisane w literaturze. Ślady na ciele dziecka powstają głównie w wyniku przemocy fizycznej i seksualnej oraz zaniedbywania.

Ustalenie, czy rozmaite urazy i siniaki są wynikiem bicia, czy zwykłego upadku często stanowi nie lada wyzwanie. Wymaga przy tym pogłębionej wiedzy i dodatkowych badań.

Pewne ślady powinny jednak zaniepokoić nie tylko specjalistów z medycznym przygotowaniem, ale również nauczycieli i najbliższe osoby z otoczenia dziecka.

Są to:

siniaki na ciele dziecka, szczególnie na plecach, ramionach i udach, a także otarcia naskórka

ślady, które przypominają blizny po ospie, które w rzeczywistości mogą być pozostałościami po przypalaniu dziecka papierosem

naderwane małżowiny uszne, które świadczą o biciu dziecka w te miejsca, brak włosów na głowie, połamane palce u dłoni, złamana przegroda nosowa lub wylewy do gałek ocznych

odparzenia na skórze i niegojące się rany, ślady ugryzień i podrapań

– odparzenia rękawiczkowo-skarpetkowe oraz zlokalizowane na pośladkach i w dolnej części pleców

Do objawów psychosomatycznych możemy zaliczyć wyraźne zmiany w zachowaniu dziecka i jego samopoczuciu na co dzień. Będzie ono zalęknione, niepewne siebie, albo wręcz agresywne do otoczenia. Może również cierpieć z powodu duszności, biegunek, bólu brzucha i omdleń. Dzieci, które doświadczają przemocy, często zmagają się z bólami wędrującymi, podobnymi do bóli fantomowych. Każda wyraźna zmiana zachowania i samopoczucia u dziecka powinna budzić nasz niepokój, szczególnie gdy widzimy, że jest wystraszone, wycofane, depresyjne, czy regularnie głodne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Rosja zwycięży z imperializmem”. Kim Dzong Un wysłał specjalne życzenia do Putina

źródło: wprost.pl / swiatlekarza.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również