polskaracja.pl emeryci
źródło: | Fot. pixnio - Bicanski

Emeryci nie będą zadowoleni z tej informacji. Tyle tracą na wartości ich emerytury

Podczas prac nad tegorocznym “Bilansem Otwarcia”, analitycy Fundacji Warsaw Enterprise Institute (WEI) zauważyli niepokojący trend w wysokości świadczeń, jakie otrzymują polscy emeryci. Wysokość świadczeń została przedstawiona w ujęciu realnym – w odniesieniu do rosnących cen dóbr i usług. Fundacja WEI co roku publikuje “Bilanse”, w których przedstawia stopień rozwoju gospodarczego Polski na tle pozostałych pa

Emeryci w coraz gorszej pozycji

Wykres opublikowany przez ekonomistę Krzysztofa Piecha obrazuje spadki wartości świadczeń otrzymywanych przez emerytów.

“Przy okazji prac nad kolejnym “Raportem Otwarcia” Fundacji WEI zauważyłem ciekawy trend w wysokości emerytur i rent w ujęciu realnym – pokazuję je poniżej na wykresie” – napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Piech.

Portal wiesci24.pl wskazuje, że z miesiąca na miesiąc świadczenia, jakie otrzymują emeryci, tracą na wartości. Nazywa powyższe zjawisko “efektem PiS”.

Wzrost inflacji

Od początku roku 2022 systematycznie wzrasta poziom inflacji, czyli wskaźnika obrazującego wzrost przeciętnego poziomu cen. Prowadzi do spadku siły nabywczej pieniądza, czyli zmniejsza ilość towarów i usług, jakie konsumenci mogą kupić za swoje wynagrodzenia.

W styczniu roku 2022 Główny Urząd Statystyczny (GUS) oszacował poziom inflacji na 9,4%. Najwyższy poziom osiągnęła w październiku – 17,9%. Ostatnim razem porównywalny poziom inflacji w Polsce został odnotowany w roku 1996.

Dalsza część artykułu znajduje się pod grafiką.

polskaracja.pl emeryci gus

Według GUS, najbardziej wzrosły koszty użytkowania mieszkań i domów, nośniki energii oraz żywność.

CZYTAJ TEŻ: Coraz większe wydatki na TVP. Tyle w 2023 r. Polacy zapłacą za rządowe media

CZYTAJ TEŻ: Morawiecki obiecuje Polakom, że w najbliższych 3 latach partia zapewni „rozwój” młodym kobietom. Sposób jest prosty

polskaracja.pl emeryci gus

Źródła: GUS / wiesci24.pl / WEI

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × jeden =

Zobacz również