polskaracja.pl: Dwie lubelskie uczelnie planują utworzenie kierunku studiów
źródło: pixabay.com

Dwie lubelskie uczelnie planują utworzenie wspólnego kierunku studiów

Dwie lubelskie uczelnie – UMCS i KUL planują utworzyć wspólny kierunek studiów, który będzie figurował pod nazwą “Polish Studies”. Rektorzy wspomnianych uniwersytetów podpisali w środę list intencyjny dotyczący tej sprawy.

Wiadomo, że kierunek prowadzony byłby w formie nauki zdalnej od 2025/2026 roku i skierowany do obcokrajowców pragnących zgłębiać kulturę i historię Polski.

– To pierwszy w ostatnich latach tego typu przypadek, gdy dwie sąsiadujące ze sobą uczelnie zdecydowały się na promowanie wspólnego kierunku studiów i to kierunku, który wychodzi naprzeciw potrzebom. Mowa o Polish Studies, czyli o nowych, zupełnie oryginalnych studiach, skierowanych głównie do obcokrajowców, którzy chcą zgłębiać kulturę, historię Polski, wiedzę o literaturze polskiej – mówił rektor UMCS.

Rektor dodał, że uruchomienie tego kierunku studiów będzie wiązało się z przygotowaniem specjalnego pakietu e-kursów.

– Będziemy kierowali do ministerstwa wspólny wniosek o wsparcie finansowe – mówił prof. Dobrowolski.

– Myślimy tutaj o szeroko pojętych naukach humanistycznych. Zrozumiałe jest, że przy zasięgu nauczania online potrzebne są najlepsze rozwiązania techniczne. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej posiada bardzo mocną infrastrukturę tego typu. Dołączymy do niej również naszą Akademię Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL – wyjaśniał prof. Kalinowski.

Kursy w języku angielskim

Projekt będzie skoncentrowany na wyprodukowaniu 10 multimedialnych e-kursów z rozmaitej tematyki w języku angielskim. Będą one dotyczyły historii Polski, literatury, sztuki, polskiego dziedzictwa materialnego i współczesności. Każdy kurs zakończony będzie egzaminem zdalnym.

– Docelowo mają to być dyplomowane studia zdalne na poziomie Bachelor i Master w języku angielskim realizowane w obu uniwersytetach – przekazano.

W dalszej przyszłości planuje się uruchomienie studiów prowadzonych na platformie COURSERA.

KUL i UMCS starają się o środki na realizację projektu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także w Akademii Kopernikańskiej.

– W przypadku uzyskania finansowania w 2023 r., kurs zostałby wyprodukowany w ciągu roku, zaś jego wprowadzenie na rynek edukacyjny nastąpiłoby w roku akademickim 2025/2026 – dodano.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Idioto, co się gapisz?”. Messi nie wytrzymał po meczu z Holandią [WIDEO]

źródło: Kurier Lubelski

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również