polskaracja.pl: Inflacja zaczyna maleć?
źródło: pixabay.com

Drożyzna zaczyna odpuszczać? GUS podał dane kwietniowej inflacji

Główny Urząd Statystyczny podał wyniki kwietniowej inflacji. Wydaje się, że drożyzna zaczyna powoli odpuszczać. Jak wynika z wstępnego szacunku, który GUS opublikował w piątek, wyniosła ona 14,7 proc. w skali roku. W marcu było to jeszcze 16,1 proc. rok do roku, co wskazuje na spadek o 1,4 pp.

Sprawę skomentował główny ekonomista PKO BP, Piotr Bujak.

– Na pewno jest się z czego cieszyć. Na pewno dobrze, że ceny rosną wolniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. To jest znaczny spadek inflacji. Można narzekać, ale trzeba pamiętać o tym, że wynika to w dużej mierze z efektu wysokiej bazy – przekazał ekspert.

Drożyzna zaczyna odpuszczać?

– Kolejna inflacyjna niespodzianka: CPI wyhamowało w kwietniu do 14,7 proc. r/r, głównie za sprawą niewielkiego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa w przedziale 12,3-12,4 proc. r/r – tutaj dezinflacji nie ma – dodają na Twitterze analitycy Banku Pekao SA.

– Inflacja w kwietniu uplasowała się poniżej oczekiwań: 14,7 proc. Bez niespodzianek odbyło się w przypadku cen paliw i energii (lekkie minusy m/m). Ciekawostką jest wyhamowanie wzrostów cen żywności. +0,5 proc. m/m to już niemal ‘normalnie’. Inflację bazową szacujemy na 12,2 proc. – czytamy wpis ekonomistów z mBanku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Paweł Kukiz komentuje zawiązanie współpracy Hołowni z ludowcami. “Bardzo dobrze… “

źródło: Interia.pl / money.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również