polskaracja.pl gus maskotka
źródło: Fot. Pixabay

Najnowsze dane GUS nt. dzietności w Polsce. Tak źle nie było od końca II wojny światowej

Główny Urząd Statystyczny (GUS) zaprezentował ubiegłoroczne dane nt. demografii Polski. Z podanych przez GUS statystyk wynika, że nasz kraj boryka się z problemem malejącej dzietności – w ubiegłym roku urodziło się najmniej Polaków od czasu końca II wojny światowej.

Podczas konferencji poświęconej demografii Polski GUS podał, że wielkość ludności w kraju wyniosła 37 mln 767 tys. osób.

GUS: Polska się kurczy

Oznacza to, że liczba ludności zmniejszyła się o 141 tys. w stosunku do poprzedniego roku – wskazał prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

Następnie wyjaśnił, że za kurczenie się populacji Polski odpowiada m.in. wysoka umieralność odnotowana podczas epidemii koronawirusa. Przypomnijmy – Polska znalazła się znalazła się w czołówce krajów rozwiniętych z największą liczbą nadmiarowych zgonów w roku 2021.

Jednak to niska ilość urodzeń jest główną przyczyną ludnościowego kurczenia się Polski.

Szacujemy, że liczba urodzeń wyniosła 305 tys., czyli o 27 tys. mniej niż w ubiegłym roku – wyjaśnił szef Głównego Urzędu Statystycznego.

Dalsza część artykułu znajduje się pod grafiką.

Podkreślił przy tym, że w 2022 “zanotowaliśmy najmniej urodzeń w okresie powojennym”, a następnie wskazał, że współczynnik przyrostu naturalnego (obrazujący zmiany w liczbie ludności) w ubiegłym roku wyniósł -3,8.

CZYTAJ TEŻ: Obajtek straszy dziennikarzy “krokami prawnymi”. Wszystko z powodu artykułu o jego powiązaniach ze służbami

Prezes podał również kluczowe dane dot. gospodarki Polski w ubiegłym roku. Wskazał, że średni poziom inflacji w 2022 wyniósł 14,4%, tym samym osiągając najwyższy poziom od 25 lat.

Źródła: polsatnews.pl / Twitter

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =

Zobacz również