Nie żyje wybitny historyk starożytności prof. Aleksander Krawczuk, który urodził się w 1922 r. W swojej pracy popularyzował głównie zagadnienia związane z antykiem.
Historyk stworzył wiele wybitnych dzieł, chociażby Kolonizację sullańską (Wrocław 1960), Nerona (Warszawa 1965), Kleopatrę (Wrocław 1969), czy Poczet cesarzy bizantyjskich (Warszawa 1992).
Aleksander Krawczuk był absolwentem studiów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył je w 1949 r. Następnie zatrudnił się w Zakładzie Historii Starożytnej UJ, gdzie w 1985 r. zdobył tytuł naukowy profesora.
Opowiadał o starożytnym świecie
Profesor prowadził swój program, w którym opowiadał o historii i kulturze starożytnej antycznego świata. W okresie 1986-1989 pełnił obowiązki ministra kultury, a także mandat posła na Sejm I i II kadencji.
Od początku związany był z Krakowem i kochał to miasto. W wywiadach na pytanie, jak udało mu się osiągnąć długowieczność, odpowiadał, że wszystko za sprawą “książek, seksu i alkoholu”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Frekwencja może być rekordowa”. Czesi zdecydowali i wybrali nowego prezydenta
Ze smutkiem informujemy, że ze społeczności @historycznyUJ odszedł prof. dr hab. Aleksander Krawczuk (1922-2023) – wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, niestrudzony popularyzator wiedzy o antyku.
— Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (@historycznyUJ) January 27, 2023
Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia. pic.twitter.com/RauhZkGRSV
źródło: historia.org / Rzeczpospolita